Česká filharmonie poprvé od října 2020 hrála před publikem

Koncertem pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova si včera Česká filharmonie v Rudolfinu připomněla 125 let od svého založení. Poprvé od října minulého roku se jejího koncertu v rámci pilotního projektu ministerstva kultury zúčastnili i diváci v sále. Programu s díly Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Alessandra Marcella, Camilla Saint-Saënse a Georgese Bizeta dlouze aplaudovalo 350 posluchačů. Večer moderoval Marek Eben. Koncert mohli zájemci sledovat v přímém přenosu ČT art a na sociálních sítích.

Semjon Byčkov a Česká filharmonie (foto Petra Hajská)
Semjon Byčkov a Česká filharmonie (foto Petra Hajská)

Všichni posluchači před dnešním koncertem podstoupili PCR test, jehož negativní výsledek předložili při vstupu do Rudolfina. Dvořákova síň byla rozdělena na sektory s oddělenými vstupy do budovy. Během koncertu pořadatelé vyžadovali dodržování platných hygienických opatření včetně respirátorů a rozestupů. Mezi dvojicemi posluchačů ze stejné domácnosti bylo vždy jedno volné místo, každá sudá řada zůstala prázdná. Počet míst v sále byl omezen na třetinu celkové kapacity. Občerstvovací bufety nebyly otevřeny.

Program zahájila Dvořákova díla Slavnostní pochod, Slovanský tanec č. 7 C Dur a Klid pro violoncello a orchestr, v němž jako sólista vystoupil Václav Petr. Právě Dvořák řídil první koncert České filharmonie, který se konal 4. ledna 1896 v Rudolfinu. Před přestávkou dnes ještě zazněla Čajkovského fantazijní předehra Romeo a Julie. Druhou polovinu programu otevřel Marcellův Koncert c moll pro hoboj a smyčcový orchestr v úpravě pro trubku se sólistou Walterem Hofbauerem. Dále orchestr provedl díla Saint-Saënse (Introdukce a rondo capriccioso) s houslistou Janem Mráčkem a výběr z Bizetovy suity Arlézanka.

Koncert měl také benefiční rozměr. Nadace Via založila sbírku na podporu rodin pracovníků v sociálních službách, kteří zemřeli na covid-19 při výkonu povolání. Ve Dvořákově síni Rudolfina zasedli vedle zástupců partnerů České filharmonie i její abonenti, kteří si zakoupili benefiční vstupenku za 2000 korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments