Týden s tancem

Otevírání divadel v Čechách, úspěch Farmy v jeskyni na mezinárodním festivalu Screendance i další várka tipů z online světa.
Tiler Peck – The Barre Project (foto Sadler’s Wells)

Česká divadla zahajují prodej vstupenek

V pondělí 10. května byla zveřejněna nová opatření, která umožňují rozvolnění v kultuře, díky nimž bylo pro řadu souborů možné spustit předprodej vstupenek na svá představení. Balet Národního divadla v Praze tak v červnu před diváky odehraje premiéru triptychu Phoenix, která měla být původně uvedena již na podzim, a nakonec dvě z jejích částí (Puppet Douglese Leeho a Des Soles Solos Alejandra Cerruda, recenze zde) uvedl soubor alespoň pomocí streamu na svém YouTube. Naživo zmíněnou dvojici doplní Prelude und Liebestod Cayetana Sota. Dále jsou k dispozici vstupenky na Labutí jezero Johna Cranka (recenze zde).

V každé z divadelních budov bude k dispozici polovina kapacity hlediště, maximálně 500 vstupenek, při dodržování nastavených opatření. U vstupu do divadel budou stojany s dezinfekcí, hledištní personál bude nabízet respirátory. V Národním divadle, Státní opeře a Stavovském divadle budou diváci rozděleni do dvou sektorů se samostatnými vchody.

Návštěvníci se musí prokázat elektronickým či písemným potvrzením o splnění jedné ze tří podmínek:
– negativní antigenním testem ne starším 72 hodin nebo negativním PCR ne starším 7 dní,
– 14 dní od ukončeného očkování,
– do 90 dní od prodělaného onemocnění COVID 19.

Národní divadlo pro své diváky zprostředkuje certifikované antigenní testování. Diváci s platnou vstupenkou mohou využít možnosti nechat se bezplatně testovat v den představení u divadelních budov. Potvrzení o výsledku testu obdrží formou sms.

Balet ND – Dos Soles Solos (foto Martin Divíšek)

Novinky ze Studia Alta i Farmy v jeskyni

Cyklus SPA – Studio Performance Art, který pořádá Studio Alta, bude v úterý 11. května od 19.00 pokračovat další akcí. Tentokrát se bude zabývat performancí a zvukem. Vztah mezi oběma médii je těsný a je běžnou praxí, že v rámci uměleckých událostí bývají vizuální a zvukové performance mnohdy prezentovány vedle sebe. Média jsou si blízká také svou marginální, experimentální podobou, ve které se potkávají prvky výtvarného umění, divadla, hudby či instalace. Velmi zjednodušeně, jestliže performeři provozují “něco jako divadlo”, pak zvukoví umělci se věnují “něčemu jako hudbě”.

Performance a zvuk navazuje na tuto tradici vzájemných vztahů prezentací dvou zvukových umělců, Aloïse Yanga a Adama Hejduka, v jejichž tvorbě hraje performativní složka významnou úlohu. Umělci vystoupí ve veřejném prostoru v blízkosti Studia ALTA. Jejich výstupy tak budou přirozeně doplněny o náhodné performance všedního dne a zvukovou kulisu města.

Akce je jazykově bezbariérová. Vstup zdarma.

Farma v jeskyni – Efeméry (foto Farma v jeskyni)

Farma v jeskyni zaznamenala úspěch na mezinárodním festivalu Screendance v Idahu. Do úzkého výběru se zde probojoval jejich film Efeméry. Festival vyhledává inovativní pohyb, tanec a audiovizuální tvorbu a stává se tak prostorem pro setkávání choreografické a filmové praxe.

Porota sníme ohodnotila následujícími slovy: “Ohromující. Niterné. Okouzlující. Nezapomenutelně účinný ve tvorbě nejasné hrozby něčeho tajemného. Ruční kamera efektivně vyvolává narůstající paranoiu. Tak efektivní střih, aby se těchto 5 neohrožených světů spojilo do jednoho příběhu o podivně sužovaném prostoru. Nebezpečný a nádherně bizarní.“

Tanec online u nás i za horami

Ještě po pět dní je možné si na webu České televize pustit záznam klasického postromantického baletu Bajadéra v podání souboru Michajlovského divadla v Petrohradě v upravené inscenační a choreografické verzi tamního uměleckého šéfa Nacha Duata. V hlavních ženských rolích se představí Angelina Voroncova (Nikie) a Andrea Laššáková (Gamzatti), absolventka bratislavské Taneční konzervatoře Evy Jaczové.

Michajlovské divadlo – Bajadéra (foto Česká televize)

Do 16. května je na webových stránkách londýnského divadla Sadler’s Wells zdarma ke zhlédnutí nejnovější dílo fenomenálního choreografa Williama Forsytha The Barre Project, který vznikl ve spolupráci s první sólistkou New York City Ballet Tiler Peck.

Berlínský Staatsballett rozšířil své digitální vysílání. Tentokrát bude možné na jejich webu sledovat záznamy inscenací nejen v pátky, ale rovněž úterky (vždy po 24 hodiny). Dnes bude k vidění choreografie Strong Sharon Eyal, v pátek 14. května Labutí jezero v choreografické verzi Patrice Barta.

Rovněž v pátek, ale od osmé večer bude na streamovací platformě londýnské Královské opery ke zhlédnutí večer složený z choreografií mladých tvůrců baletního souboru. Svou troškou k programu Spring Draft Works přispěli na příklad Matthew Ball, Marcelino Sambé, Ashley Dean, Kristen McNally nebo Valentino Zucchetti. Cena večera je 10 liber.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments