Česká filharmonie uspořádá mimořádný koncert

Česká filharmonie (ČF) pod vedením svého šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova uspořádá 20. srpna mimořádný koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu bude jediná skladba – Symfonie č. 4 G dur Gustava Mahlera. Sólového partu se ujme izraelská sopranistka Chen Reissová.
Semjon Byčkov – Česká filharmonie (zdroj ČF)

Symfonii č. 4 Mahler napsal v letech 1899 až 1900, závěrečné sopránové sólo obsahuje píseň Das himmlische Leben, představující dětskou vizi nebe.

„Mahlerova Čtvrtá symfonie měla zaznít ve stejném obsazení na abonentních koncertech v první polovině června, ale plány na její uvedení překazila koronavirová krize. Protože však orchestr bude se Semjonem Byčkovem na konci srpna symfonii natáčet pro připravovaný mahlerovský komplet, uspořádá Česká filharmonie i jeden koncert, na kterém si posluchači mohou skladbu inspirovanou písní Nebeský život z cyklu Chlapcův kouzelný roh vychutnat,“ uvedl  mluvčí ČF Luděk Březina.

Vydání kompletu s díly Mahlera ČF plánuje na rok 2025. Naváže na loňský komplet nahrávek se skladbami Petra Iljiče Čajkovského, společný projekt ČF a jejího šéfdirigenta Byčkova a na nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka z roku 2014, na němž Česká filharmonie pracovala ještě pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.

Česká filharmonie (foto Petra Hajská)

„Klasickou hudbu v podání sólistů a komorních souborů České filharmonie nabízí i řada Letní koncerty. Do konce srpna tak ve Dvořákově síni Rudolfina ještě vystoupí například koncertní mistři Jiří Vodička a Václav Petr, Smyčcové kvarteto českých filharmoniků, Česká dechová harmonie a další ansámbly,“ dodal Březina.

Mahlerova tvorba zazněla také v Rudolfinu na koncertě 13. června, kterým ČF uzavřela sérii čtyř benefičních koncertů. Jako host filharmoniky vedl slavný britský dirigent Simon Rattle. Dalšími hosty byly Rattleho manželka světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená a Česká studentská filharmonie. Na programu byl výběr z Dvořákových Slovanských tanců, mezzosopranistka Kožená zazpívala písně Mahlera a Luciana Beria.

Jubilejní 125. sezonu ČF zahájí 23. a 24. září skladbami Dmitrije Šostakoviče a Mahlera. K orchestru se vrátí oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Na abonentních koncertech zazní vedle Šostakovičovy a Mahlerovy hudby a děl Antonína Dvořáka, Richarda Strausse, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Johannese Brahmse ve světové premiéře skladby Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments