Česká filharmonie uzavře abonentní řady trojím provedením Mahlerovy Šesté symfonie

První český orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova uzavře abonentní řady 127. sezony trojím provedením Šesté symfonie Gustava Mahlera. Z koncertů bude pořízena nahrávka pro hudební vydavatelství Pentatone, u něhož v podání prvního českého orchestru zatím vyšly Mahlerovy Symfonie č. 2, 4 a 5. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 7. do 9. června 2023 vždy od 19:30 hodin. Po prvním z koncertů se posluchači budou moci setkat se Semjonem Byčkovem ve Dvoraně Rudolfina, kde bude odpovídat na jejich dotazy a kde se také uskuteční autogramiáda jeho dosud vydaných nahrávek s Českou filharmonií.
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

„Šestá symfonie je v pravém slova smyslu hluboce tragickým dílem. Zvláštní je, že v době, kdy ji Mahler psal, byl ve svém osobním životě velmi šťastný. Když symfonii dokončil, přehrál ji na klavír Almě a v určitém okamžiku, myslím, že to bylo v pomalé větě, propukla Alma v pláč a řekla: ‚Jak můžeš napsat něco takového, když jsme tak šťastní?‘ Brzy na to zemřela jejich dcera a Mahlerovi diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu. Ale v jeho osobním a rodinném životě tomu ve chvíli tvorby vůbec nic nenasvědčovalo,“ osvětluje pozadí vzniku Šesté symfonie Gustava Mahlera Semjon Byčkov. Mahlerovu Šestou šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie se svým orchestrem před pražskými koncerty uvedl na přelomu března a dubna ve Štýrském Hradci, Vídni, Budapešti a Aix-en-Provence a na konci května v Lipsku v rámci Mahlerova festivalu.

Premiéra Šesté symfonie se konala 27. května 1906 v Essenu pod skladatelovým vedením. Česká filharmonie ji poprvé uvedla v lednu 1912 pod taktovkou Viléma Zemánka. Od té doby se k ní ovšem vrátila pouze několikrát. Častěji ji prováděl pouze Václav Neumann, který také koncem sedmdesátých let pořídil legendární nahrávku. Naposledy Mahlerova Šestá v podání prvního českého orchestru zazněla v Rudolfinu v roce 1994 pod taktovkou Leonarda Slatkina.

Večer 7. června 2023 se ve Dvoraně Rudolfina uskuteční setkání se Semjonem Byčkovem, které je určeno nejen pro držitele vstupenek na středeční koncert, ale i pro všechny ostatní zájemce. Ti si mohou zkrátit čekání medobraním na střeše Rudolfina, návštěvou komentované prohlídky výstavy Shifted Realities v Galerii Rudolfinum, poslechem nové nahrávky Mé vlasti v podání České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova v Artparku Galerie Rudolfinum nebo živým Open Air koncertem Pražského filharmonického sboru ve Valdštejnské zahradě. Přesný program je uveden na webových stránkách České filharmonie.

Pražskou sezonu prvního českého orchestru uzavře tradiční Open Air koncert na Hradčanském náměstí ve středu 21. června 2023, kdy se k České filharmonii pod taktovkou dirigenta Keitha Lockharta připojí tenorista a loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Petr Nekoranec a nekonvenční trio Time for Three propojující americanu, moderní pop a vážnou hudbu. Ještě předtím bude Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila hostovat na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě s Dvořákovou Stabat Mater, kterou o dva dny později provede i na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Na jeho zahajovacím koncertu první český orchestr s dirigentem Tomášem Netopilem a klavíristou Kirillem Gersteinem poprvé vystoupí už 15. června 2023 s díly Bedřicha Smetany, Sergeje Rachmaninova a Antonína Dvořáka. V zahraničí uzavře Česká filharmonie svou 127. sezonu dvěma červencovými koncerty v Bad Kissingenu. Na nich mimo jiné zazní tři Dvořákovy předehry a jeho Sedmá symfonie, kterou si pražské publikum v podání Semjona Byčkova bude moci vyslechnout hned na počátku 128. koncertní sezony České filharmonie na podzim 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments