Česká filharmonie v New Yorku
U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu a novodobých česko-amerických vztahů se na místo svého vzniku vrací tvorba Antonína Dvořáka. České centrum New York ve spolupráci s Českou filharmonií připravilo jedinečný hudební zážitek. V pátek 26. října 2018 se Velkým sálem České národní budovy ponesou tóny Dvořákova Klidu v podání Alisy Weilerstein, Davida Marečka a Americký kvartet v podání členů České filharmonie a Ensemble Connect. Dále je na programu Sonáta č. 5 Eugèna Ysaÿe, kterou provede koncertní mistr Josef Špaček.
„Měsíc jubilejních oslav představuje Dvořáka nejen jako hudebního velikána a světově známou osobnost, ale především jako umělce propojujícího americký a český prostor. Vážím si toho, že se na organizaci hudebního programu a především koncertu ke 100. výročí české nezávislosti podílíme právě s Českou filharmonií, Carnegie Hall, Carnegie Hall Archives, Společností Dvořákova amerického dědictví, Stálou misí ČR při OSN a Generálním konzulátem ČR v New Yorku,“ sdělila Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra v new Yorku.
David Mareček, generální ředitel České filharmonie uvedl: „Koncerty v New Yorku jsou součástí inauguračního turné nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova, během kterého orchestr zavítá nejen do legendární Carnegie Hall, ale i do dalších prestižních sálů ve Washingtonu, Chicagu a San Franciscu. Mám radost, že na jeho začátku stojí recitál v České národní budově, která je úzce spojena se jménem Antonína Dvořáka.“
Z České národní budovy se Dvořákova hudba následující den, tj. v sobotu 27. října 2018 přesune do Carnegie Hall, ve které Česká filharmonie vystoupí s dramatickou Symfonií č. 7 a mistrovským Violoncellovým koncertem h moll. Sólových partů se ujme Alisa Weilerstein. Svým věhlasem, ale i duchovní tématikou na Dvořáka hned ve výroční neděli 28. října naváže Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera, ve které kormě České filharmonie vystoupí ve více než stočlenném obsazení i Pražský filharmonický sbor.
K fenoménu oslav 100. výročí naší republiky ve Spojených státech amerických neodmyslitelně patří také vzácná zápůjčka z Národního muzea. Originální rukopisná partitura právě Dvořákova Violoncellového koncertu vůbec poprvé v historii opustila archivy a v rámci Open House New York zahájila výjimečný měsíční program stoletého jubilea organizovaného Českým centrem New York. Rukopis totiž představuje hlavní linii výstavy, která začala již v polovině října. Jedná se v pořadí o třetí vzácný rukopis Antonína Dvořáka, který přiletěl do New Yorku. Dvořákova tvorba tedy dnes opět ožívá v místech, které představovalo silný zdroj skladatelovy inspirace. Nezůstává bez zajímavosti, že výtěžek z Dvořákova koncertu přispěl koncem 19. století ke koupi České národní budovy. Dnes se zde scházejí stovky zájemců o českou kulturu z řad široké i odborné veřejnosti a pod hlavičkou Českého centra New York se zde konají desítky akcí, výstav, programů propagujících Českou republiku.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]