Česká filharmonie večer zahájí Pražské jaro

Cyklem šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany dnes tradičně začne mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jeho šedesátý devátý ročník potrvá do 3. června a představí více než pět desítek symfonických a komorních koncertů, klavírní a pěvecké recitály i operní představení. Zahajovací koncert se pořádá v pražském Obecním domě, opakovat se bude ještě v úterý a ve středu.

Dopoledne předznamená zahájení festivalu tradiční pietní akt na pražském Slavíně. Vedení festivalu a další významné kulturní osobnosti položí věnce u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha a vzdají čest houslistovi Josefu Sukovi.

Prestižní úlohy provedení zhruba sedmdesátiminutové Mé vlasti se letos ujala Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Koncert bude poctou dirigentovi Rafaelu Kubelíkovi, od jehož narození letos uplyne sto let. Právě Kubelík byl s českými filharmoniky i samotným festivalem úzce spjat. V roce 1946 stál s Českou filharmonií jako její šéfdirigent u jeho zrodu. Mou vlast také často dirigoval; cyklus nahrál sedmkrát s předními světovými orchestry.Koncert dnes budou živě přenášet Česká televize programu art a Český rozhlas – Vltava. Na internetu a v kinech ho pak mohou slyšet lidé po celém světě.

Vzhledem k letošnímu projektu Rok české hudby letošní ročník největšího festivalu klasické hudby dá více prostoru tuzemské tvorbě.

Foto Česká filharmonie

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na