Česká národní banka vydala minci k výročí narození Bedřicha Smetany

Česká národní banka dnes v Litomyšli představila pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 korun, kterou vydala k výročí 200 let od narození českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis Má vlast zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou skladatelův portrét.
Stříbrná mince vydaná k výročí narození Bedřicha Smetany (zdroj Česká národní banka)
Stříbrná mince vydaná k výročí narození Bedřicha Smetany (zdroj Česká národní banka)

“Letos je Rok české hudby. A 2. března uplyne 200 let od doby, co se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana. Pamětní minci věnovanou tomuto hudebnímu skladateli jsme proto s úctou k tradicím a respektem k moderně pojaté historické architektuře představili právě v tomto východočeském městě,” uvedl guvernér České národní banky Aleš Michl.

O zpracování mince na motivy života a tvorby Bedřicha Smetany byl mezi umělci značný zájem. Odborná komise vybírala z 41 autorských návrhů.

Centrální banka vydává pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21 500 kusů ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7700 kusů, dalších 13 800 má špičkovou kvalitu, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.

Letos by minci s Bedřichem Smetanou podle emisního plánu měly doplnit ještě další dvě pamětní stříbrné dvousetkoruny, které připomenou 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. V březnu se také otevře tematický cyklus Instituce České republiky, první dvě mince této edice v nominální hodnotě 100 korun ponesou motivy Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby. V roce 2024 Česká národní banka plánuje vydat také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 5000 korun, které se budou věnovat městům Olomouc a Moravská Třebová. Vydá rovněž pamětní stříbrnou minci 500 korun z řady Slavné dopravní prostředky s motivem tramvaje T3.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments