Česká pošta vydá známku s Vítězslavou Kaprálovou

Česká pošta vydá 20. ledna příležitostnou známku s podobiznou skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. Letos si kulturní veřejnost připomíná její sté výročí narození. Známka s nominální hodnotou 17 korun má rozměry 40 krát 23 milimetrů. Autorem liniové kresby a rytiny je Miloš Ondráček podle výtvarného návrhu Mariny Richterové.

Podobizna Kaprálové je řešena jako klasický portrét malbou v jemných barevných přechodech. Jako odkaz na třicátá léta jsou použita geometrická pole, v pozadí na jednom z nich je motiv svlačce. Ten symbolizuje její oddanost hudbě. Kontrast poddajných linií svlačce se strohou geometrií klaviatury má připomínat charakterový rys dirigentky – odhodlanost tvrdě jít za svým cílem a zároveň zůstat v jistých momentech osobního života zranitelná.Brněnská rodačka se za pouhých dvacet pět let svého života stačila podle odborníků výrazně zapsat do dějin české hudby dvacátého století. Kaprálová se narodila 24. ledna 1915 v Brně, jejím otcem byl skladatel Václav Kaprál. V tvorbě uplatňovala moravskou melodiku i postupy soudobé vážné hudby. Po brněnské Konzervatoři studovala skladbu u Vítězslava Nováka a dirigování u Václava Talicha. Složila přes padesát skladeb, včetně orchestrálních.

Od roku 1937 žila převážně v Paříži, kde se stýkala s Bohuslavem Martinů. Poznala také spisovatele Jiřího Muchu, jenž se stal jejím manželem. Při útěku před postupující nacistickou armádou u Kaprálové propukly příznaky tuberkulózy. Zemřela v Montpellieru 16. června 1940.

V roce 1946 udělila Česká akademie věd Kaprálové členství „in memoriam“. Sté výročí jejího narození letos připomene série koncertů v Brně.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]