Česká pošta vydala nové známky k výročí Bedřicha Smetany

Česká pošta uvedla tento týden do prodeje příležitostný písmenový poštovní aršík Díla Bedřicha Smetany, na jehož třech známkách jsou znázorněny skladby cyklu Má vlast. Pod výtvarný návrh aršíku se podepsala výtvarnice Renáta Fučíková, rytinu obálky prvního dne vydání připravil Václav Fajt. Od narození významného českého skladatele období romantismu 2. března uplyne 200 let. Ústředním motivem letošního Roku české hudby je oslava 200 let od jeho narození. ČTK o tom dnes informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Známky na počest Bedřicha Smetany (zdroj Česká pošta)
Známky na počest Bedřicha Smetany (zdroj Česká pošta)

“Všechny tři známky spojuje motiv hudby a zároveň motiv českého lidového umění. Na každé ze známek je krajina tematicky přiřazována k jedné ze skladeb cyklu Má vlast. Krajiny jsou vytvořeny akvarelem, lidové motivy jsou zachyceny plošnou barvou,” uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Jedná se o výšivky z vesty ušité z bílého plátna s chrpově modrou výšivkou z mužského kroje z okolí Litomyšle, Smetanova rodiště. Chrpově modrá je nejen barvou Smetanova rodného kraje, ale i symbolem hudby a snění. Lidové motivy zastoupené stylizacemi tulipánů, růží a kopretin znázorňují zdroje Smetanovy inspirace a odkazují na jeho vlastenecké smýšlení. Šlahouny rostlin zároveň připomínají výtvarné tvarosloví 19. století, v němž Smetana tvořil. Na okraji aršíku volně přecházejí do podoby výšivky.

Aršík složený ze tří známek stojí 128 korun. Nominále známky Vyšehrad je zastoupeno písmenem A a odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní 34 korun. Na známce Z českých luhů a hájů pak písmenem E, které odpovídá ceně 44 korun. Trojici známek na aršíku uzavírá Vltava s nominální hodnotou zastoupenou písmenem Z, což odpovídá ceně 50 korun.

Emise aršíku je doplněna třemi variantami obálek prvního dne vydání. Na první Smetana zdraví hejno holubů, kteří představují radost a staročeskou mírumilovnost, na druhé skladatel kráčí českým hájem v dobovém cylindru a na třetím motivu slavný komponista naslouchá hukotu vody s rukou u ucha znázorňující jeho hluchotu.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko v nákladu 22 000 kusů a 6 900 kusů obálek prvního dne vydání.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments