Česká taneční platforma 2016 má své vítěze

Včera, 25. dubna 2016, vyvrcholil v Divadle Ponec náročný týden 22. ročníku České taneční platformy 2016, přehlídky nejlepších děl za minulou sezonu. V propojení s akcí Aerowaves — Spring Forward 2016 se sjelo do Prahy velké množství zahraničních hostů. Pro české diváky ani odborníky místo nezbylo, protože všechna divadla praskala ve švech.

Již tradiční Cenu diváka určili tedy nejvyšší měrou cizinci. Získala ji choreografka, Věra Ondrašíková za inscenaci Guide.

Česká taneční platforma 2016 - Guide - Věra Ondrašíková - Cena diváka (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Guide – Věra Ondrašíková – Cena diváka (foto Tanec Praha)

Její tvůrčí kolektiv si zároveň odnesl Cenu za světelný design, konkrétně Michal Rydlo a Dan Gregor.

Česká taneční platforma 2016 - Guide - Michal Rydlo, Dan Grygor - Cena za světelný design (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Guide – Michal Rydlo, Dan Gregor – Cena za světelný design (foto Tanec Praha)

Mezinárodní porota včetně českých odborníků — Yvony Kreuzmannové, Markéty Perroud, Petry Hauerové, Niny Vangeli a Martina Macháčka hodnotí a vybírá nejlepší dílo — Taneční inscenaci roku.

Prestižní cenu si odnesl tvůrčí kolektiv Farmy v jeskyni za svoji nedávnou premiéru Odtržení, samozřejmě v režii a choreografii Viliama Dočolomanského.

Česká taneční platforma 2016 - Odtržení - Farma v jeskyni (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Odtržení – Farma v jeskyni (foto Tanec Praha)

Dílo bylo inscenováno v nezvyklém prostoru v DOXu a zabývá se velmi citlivými otázkami existence a zároveň i dramatickými a depresivními stavy lidí vykolejených z přemíry společenského tlaku.

Ohodnocení Nejlepšího tanečníka/tanečnice roku si konečně po dlouhé době odnesl muž. Výborný tanečník a citlivý umělec Jaro Ondruš.

Česká taneční platforma 2016 - Jaro Ondruš - Tanečník roku (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Jaro Ondruš – Tanečník roku (foto Tanec Praha)

Cenu Jaro Ondruš  získal za vynikající interpretaci inscenace Guide Věry Ondrašíkové. Skvěle mu v inscenaci sekundují herci Miloslav Mejzlík nebo v alternaci Josef Kotěšovský.

Česká taneční platforma 2016 - Guide (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Guide (foto Tanec Praha)

Letos byla poprvé vyhlášena Cena Manažer roku. S nápadem přišel loni Jiří Opěla, který byl dlouholetým spolupracovníkem vynikajícího choreografa Pavla Šmoka a ředitelem Pražského komorního baletu. Byl činný ve všech funkcích, které jsou z pohledu diváka nezajímavé nebo nejsou vidět vůbec. Proto se rozhodl i sám financovat tuto novou a významnou cenu pro mladé schopné manažery a produkční. Poprvé si ji odnesla Karolína Hejnová.

Česká taneční platforma 2016 - Karolína Hejnová - Cena Manažer roku (foto Tanec Praha)
Česká taneční platforma 2016 – Karolína Hejnová – Cena Manažer roku (foto Tanec Praha)

Zastupuje několik inscenací skupiny ME-SA, kterou spoluzakládala, VerTeDance a pracuje intenzivně v holešovické ALTě. Je nejen ambiciózní a velmi schopnou organizátorkou, ale také sama tančí v několika choreografiích zmíněných souborů.

Poněkud stranou zájmu zůstala inscenace Gossip Lenky Vagnerové, uváděná v La Fabrice. Dostala se do výběru České taneční platformy díky porotě diváků, jejíž výběr byl uspořádán tak trochu narychlo. Je dost podivné, že Lenka Vagnerová nebyla nominována oficiální porotou, protože se jedná o dílo výjimečné s krásnými výkony tanečníků.

www.tanecniplatforma.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat