České Budějovice požádaly o prodloužení nájmu pro točnu

České Budějovice podle náměstka primátora Miroslava Jocha (ČSSD) požádaly Národní památkový ústav o prodloužení nájmu pro točnu v zahradě českokrumlovského zámku do roku 2020. Podle původního slibu Česka měla z barokní zahrady na seznamu UNESCO zmizet do roku 2015.

Ve středu budou o točně jednat radní města, další osud plenérového divadla se bude odvíjet i od verdiktu zástupců UNESCO, kteří si točnu prohlédnou o víkendu. Zhlédnou tam i baletní představení Carmen.

„Stále vycházíme z kompromisu zachování točny v zámecké zahradě. Nájemní smlouva s Národním památkovým ústavem ale končí v roce 2015, proto město požádalo o její prodloužení až do 31. prosince 2020. Nový projekt počítá s demontovatelným hledištěm i s tím, že divadlo opustí prostory letohrádku Bellarie a zázemí pro herce i hudebníky bude v zámecké jízdárně,“ řekl dnes Joch. Předkládaná koncepce podle něj naráží na územní plán Českého Krumlova, proto se středečního jednání městské rady zúčastní i krumlovský starosta Dalibor Carda.

Pracovní tým složený ze zástupců Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, kraje, měst a divadla bude podle ředitele Jihočeského divadla a senátora Jiřího Šestáka se zástupci UNESCO konzultovat podmínky, na kterých se zatím shodla česká strana, tedy o vybudování nového, demontovatelného hlediště na stávajícím místě. S požehnáním UNESCO by se mezinárodní architektonická soutěž na novou točnu mohla vypsat ještě před volbami. Stát bude řádově miliony korun. „O osudu točny definitivně rozhodne Ministerstvo kultury, ne UNESCO,“ poznamenal Šesták s tím, že za ministra kultury Daniela Hermana jednání pokročila.

Městská památková rezervace včetně zámecké zahrady byla na seznam dědictví UNESCO zapsána v roce 1992. Otáčivé hlediště je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Točnu současně provozuje Jihočeské divadlo, jehož zřizovatelem je město.Letos představení před točnou podle ředitele navštíví přes padesát tisíc lidí, více než loni. Pro rok 2015 chystá divadlo čtyři premiéry. Činohra tam uvede novou hru režiséra Petra Zelenky Pes baskervillský, balet Carmen, balet Labutí jezero a loutkohru Baron Prášil.

Foto archiv