České kulturní instituce nechtějí změnu ministra kultury

Část českých kulturních institucí apeluje na premiéra Andreje Babiše, aby nečinil změny na postu ministra kultury. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů. Prezidentka Českého střediska ITI Yvona Kreuzmannová včera Babišovi zaslala nový dopis, v němž ho žádá o "zvážení alarmující situace". Proti výměně ministra kultury se dále vyjádřila také iniciativa Za kreativní Česko nebo Asociace nezávislých divadel.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (foto Ministerstvo Kultury)
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (foto Ministerstvo Kultury)

Současný ministr kultury Lubomír Zaorálek dostal nabídku vystřídat odvolaného ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Pokud nabídku přijme, nahradí ho v čele resortu kultury poslanec a náchodský starosta Jan Birke. Místopředseda vlády Jan Hamáček včera uvedl, že Zaorálek se rozhoduje, zda se funkce ministra zahraničí ujme. Očekává se, že své rozhodnutí oznámí na dnešním briefingu naplánovaném na 10:00.

„Situace kolem avizovaných změn ve vedení ministerstva kultury (MK) kulturní veřejnost silně znepokojuje. Kontinuita více než roční práce řady profesních organizací, které s MK dosud intenzivně komunikovaly, je ohrožená,“ stojí ve včerejším otevřeném dopise Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu premiérovi. V pondělí se s k nim přidala i Rada galerií ČR, která sdružuje přes tři desítky galerií především zřizovaných kraji či městy, zástupci České obce hudební, České komory tanečních oborů, sdružení Nová síť či Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Ve víkendovém dopise adresovaném také místopředsedovi Janu Hamáčkovi uvedli, že výměna na posledních pár měsíců tohoto volebního období nemůže otočit kormidlem zahraniční politiky, ale může dokonat „devastaci kultury“. „Apelujeme proto na Vás, pane premiére, i na vedení ČSSD, aby nedopustilo takový krok,“ napsali Babišovi.

V pondělní podvečer se proti výměně ministra kultury ozvala i výzva Za kreativní Česko s více než 600 signatáři napříč podnikatelskou, neziskovou i veřejnou sférou. Podporuje, aby Česko přibližně osm miliard korun z Národního plánu obnovy, které by mohlo získat, použilo na rozvoj kulturních a kreativních průmyslů. Míní, že výměnou ministra by byla finalizace nejen tohoto strategického materiálu ohrožena. „Chceme, aby současný ministr kultury dokončil rozpracovanou agendu, která je jedním z velkých milníků pro celý sektor posledních 30 let,“ stojí v prohlášení výzvy, kterou novinářům zaslala Lucie Ševčíková.

Jan Birke (zdroj Facebook Jana Birkeho)
Jan Birke, možný nástupce Lubomíra Zaorálka na postu ministra kultury (zdroj Facebook Jana Birkeho)

S navrhovanou změnou nesouhlasí ani Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Resort kultury podle ní v Zaorálkovi získal politicky i manažersky zkušenou osobu. „Což se projevilo v posunu řešení mnoho let odkládaných témat, která je ovšem nyní třeba dokončit,“ upozornila unie v tiskové zprávě. Obává se, že příchodem nového ministra, ať jím bude kdokoli, budou práce na koncepčních materiálech na půl roku pozastaveny. Nejméně stejnou dobu bude trvat, než se s resortem seznámí ministr vzešlý z podzimních voleb a bude připraven na přerušenou práci navázat, uvedla Unie zaměstnavatelských svazů.

Hamáčka oslovila o víkendu i Asociace nezávislých divadel. „Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný,“ píše asociace. Podle ní jakýkoliv nový ministr nebude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments