Zaorálek zatím nechce přejít na Ministerstvo zahraničí, o nabídce ale bude dále jednat

Ministr Lubomír Zaorálek zatím nepřijme nabídku přejít z ministerstva kultury do čela diplomacie. Je mu prý ale jasné, že vicepremiér Jan Hamáček potřebuje řešit situaci v Černínském paláci. Novinářům dnes řekl, že je nespokojen s tím, jak ministerstvo zahraničí funguje. Myslí si současně, že je třeba pokračovat v nynější práci na ministerstvu kultury, aby dokončil, co dělá a co slíbil. Nástup náchodského starosty a poslance Jana Birkeho označil za příliš odvážný plán.

Lubomír Zaorálek (foto z tiskového briefingu Ministerstva kultury)
Lubomír Zaorálek (foto z tiskového briefingu Ministerstva kultury)

„Necpu se nikam a připadá mi přirozené pokračovat tady,“ uvedl. Dodal, že je připraven jednat o řešení situace, která vznikla po odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka. O případném přechodu zpět do Černínského paláce plánuje Zaorálek jednat s premiérem Andrejem Babišem. Chce se ho zeptat například na možnost koordinace evropské politiky.

Na tiskové konferenci připomenul, že Petříček například nemohl promluvit do nákupu vakcín proti covidu. Diskusi o podmínkách pro svůj případný přestup na ministerstvo zahraničí vidí Zaorálek na týdny, do voleb přitom zbývá necelého půl roku. Jednat s vicepremiérem Hamáčkem bude v nejbližší době.

Ministerstvo kultury řeší podle Zaorálka klíčová témata, není kvůli covidu ve standardním provozu, vyplácí kompenzace pro tisíce lidí v kultuře. Ministerstvo zahraničí bylo podle Zaorálka „vykucháno“, silné kompetence přešly jinam, řekl k evropské politice či vytvoření zmocněnce pro Rusko.

Rošáda necelý půl rok před volbami souvisí s víkendovým sjezdem sociálních demokratů, během něhož Petříček neuspěl v souboji o vedení strany. Petříčka prezident Miloš Zeman odvolal v pondělí. Vedením diplomacie je zatím pověřen Hamáček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments