České orchestry na Pražském jaru vystoupí s mimořádnými hosty

Na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, jehož 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem, vystoupí české orchestry s mimořádnými hosty. Například Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) se představí s programy, které vybočují z nabídky jejich koncertních sezon. Novináře o tom informoval ředitel festivalu Roman Bělor.
Alondra de la Parra (zdroj alondradelaparra.com)

Osobně se těším na koncert 15. května k oslavě vizionáře Hectora Berlioze, po čtyřiceti letech se na Pražské jaro vrací jeho monumentální Te Deum,” uvedl Bělor.

V čele SOČR stane respektovaný specialista na Berliozovu hudbu John Nelson. Jeho jméno bylo v posledním roce mnohokrát skloňováno v souvislosti s nahrávkou Berliozovy opery Trójané, která získala řadu ocenění, mimo jiné jako nahrávka roku magazínu Gramophone, amerických i britských Timesů nebo BBC Music Magazine. Spoluúčinkovat budou Slovenský filharmonický sbor a Kühnův smíšený sbor.

Pražští symfonikové FOK a Pražský filharmonický sbor provedou 28. května velkolepou kantátu Sergeje Prokofjeva Alexandr Něvský v nastudování dirigenta Alexandra Vedernikova, který vedl v letech 2001 až 2009 Velké divadlo v Moskvě.

SOČR na vystoupení 2. června povede mexická dirigentka Alondra de la Parra a hostem koncertu bude vítěz soutěže ARD Manuel Blanco.

Výhradně francouzský program přinese hostování dirigenta Louise Langréeho v čele České filharmonie na koncertu 31. května. “Můžete se těšit na nabídku tří charakteristických poloh francouzské orchestrální hudby: nevázanou hýřivost představovanou Berliozem, magickou průzračnost zosobněnou Ravelem a žhnoucí intenzitu Franckovu,” sdělil Langrée.

Pražské jaro zahájí 12. května v Obecním domě Bamberští symfonikové. Smetanovu Mou vlast zahraje těleso vzniklé v roce 1946 z odsunutých hráčů Pražské německé filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Na závěr festivalu se 3. a 4. června 2018 představí Toulouský národní orchestr se známými sólisty.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na