České orchestry na Pražském jaru vystoupí s mimořádnými hosty

Na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, jehož 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem, vystoupí české orchestry s mimořádnými hosty. Například Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) se představí s programy, které vybočují z nabídky jejich koncertních sezon. Novináře o tom informoval ředitel festivalu Roman Bělor.
Alondra de la Parra (zdroj alondradelaparra.com)

Osobně se těším na koncert 15. května k oslavě vizionáře Hectora Berlioze, po čtyřiceti letech se na Pražské jaro vrací jeho monumentální Te Deum,“ uvedl Bělor.

V čele SOČR stane respektovaný specialista na Berliozovu hudbu John Nelson. Jeho jméno bylo v posledním roce mnohokrát skloňováno v souvislosti s nahrávkou Berliozovy opery Trójané, která získala řadu ocenění, mimo jiné jako nahrávka roku magazínu Gramophone, amerických i britských Timesů nebo BBC Music Magazine. Spoluúčinkovat budou Slovenský filharmonický sbor a Kühnův smíšený sbor.

Pražští symfonikové FOK a Pražský filharmonický sbor provedou 28. května velkolepou kantátu Sergeje Prokofjeva Alexandr Něvský v nastudování dirigenta Alexandra Vedernikova, který vedl v letech 2001 až 2009 Velké divadlo v Moskvě.

SOČR na vystoupení 2. června povede mexická dirigentka Alondra de la Parra a hostem koncertu bude vítěz soutěže ARD Manuel Blanco.

Výhradně francouzský program přinese hostování dirigenta Louise Langréeho v čele České filharmonie na koncertu 31. května. „Můžete se těšit na nabídku tří charakteristických poloh francouzské orchestrální hudby: nevázanou hýřivost představovanou Berliozem, magickou průzračnost zosobněnou Ravelem a žhnoucí intenzitu Franckovu,“ sdělil Langrée.

Pražské jaro zahájí 12. května v Obecním domě Bamberští symfonikové. Smetanovu Mou vlast zahraje těleso vzniklé v roce 1946 z odsunutých hráčů Pražské německé filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Na závěr festivalu se 3. a 4. června 2018 představí Toulouský národní orchestr se známými sólisty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat