České předsednictví EU symbolicky uzavře v Bruselu koncert

Na konci roku končí české předsednictví v Radě Evropské unie. Po nabitých šesti měsících i na poli kultury jej symbolicky uzavírá koncert 13. prosince 2022 v bruselském kulturním centru Palais des beaux-arts de Bruxelles (BOZAR).

Radek Baborák (foto Tereza z Davle)
Radek Baborák (foto Tereza z Davle)

Multižánrový večer s názvem Passing the Batton to the Next Generation (Předání štafety další generaci) představí přední české hudebníky Beatu Hlavenkovou, Radka Baboráka a Marcela Bártu. Ti si na pódiu pozvou své hudební kolegy, ale také zástupce nejmladší generace muzikantů, se kterými spolupracovali jako mentoři Akademie MenART. Koncert se uskuteční pod záštitou Pavla Kluckého, velvyslance ČR v Belgii, Edity Hrdé, vedoucí stálého zastoupení ČR při EU a Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra Brusel.

V Bruselu dnes dojde k symbolickému předání štafety nejmladší generaci hudebníků. „Je nám ctí připravovat tento slavnostní večer, jehož cílem je reflektovat současnou českou autorskou tvorbu a zároveň při předání předsednické štafety zapojit i mladou generaci talentovaných stipendistů. Symbolicky tak odráží mezigenerační předávání zkušeností, které je základem udržení kontinuity a moudrosti nejen v umělecké tvorbě ale i v celé společnosti,“ uvádí Dana Syrová, ředitelka Stipendijní Akademie MenART. Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu dodává: „Naším záměrem bylo na závěr předsednictví zprostředkovat moment nejen radosti z vynikající české současné hudby, ale také setkávání a sdílení mezi sebou a napříč generacemi. Po půlroce v Bruselu plném náročných diplomatických jednání a velkorysých kulturních akcí se těšíme na ohlédnutí zpět i společný výhled dopředu.“

Závěrečný koncert českého předsednictví EU, který se odehraje ve dvou sálech BOZAR, bude patřit autorské mezižánrové tvorbě. Pianistka a skladatelka Beata Hlavenková se představí společně s Kapelou Snů, hornista a dirigent Radek Baborák vystoupí společně s hudebníky z Radek Baborák Ensemble a saxofonista, klarinetista a skladatel Marcel Bárta si přizval svou domovskou kapelu Vertigo. Jednotlivé ansámbly se v rámci večera několikrát zcela mimořádně prolnou a dají vyniknout i sólistům z Akademie MenART.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments