Česko-německý fond podpoří přes 200 projektů

Přes dvě stě nových projektů z oblasti česko-německé spolupráce podpořila správní rada Česko-německého fondu budoucnosti částkou 25,3 milionu korun. Peníze půjdou na kulturní, sportovní a knižní projekty.

Fond přispěl 110.000 eur (zhruba tři miliony korun) na 24. ročník Festivalu uprostřed Evropy – Mitte Europa, do něhož se zapojí 60 měst z Česka, Saska a Bavorska. Festival návštěvníkům nabídne klasickou hudbu, jazz, výtvarné umění, literaturu nebo umělecké dílny.

V rámci připomínky 70. výročí konce druhé světové války a uctění památky jejích obětí se v Terezíně uskuteční koncert, na kterém zazní díla Johannese Brahmse, Ericha Wolfganga Korngolda a Hanse Krásy, jenž byl v Terezíně vězněn a zahynul v Osvětimi.Česko-německý fond budoucnosti tento koncert podpořil 10.000 eury (275.000 korun).

Fond bude financovat také dva filmové projekty. Jedním z nich je vznik dokumentu o soužití českých, německých a židovských obyvatel Žatecka, na který dal 8000 eur (220.000 korun). Druhým je partnerská spolupráce Hamburského centra pro filmovou vědu a Národního filmového archivu v Praze, které v každém z měst představí některé unikátní snímky ze svých sbírek. Česko-německý fond budoucnosti na tento projekt věnoval 4000 eur (110.000 korun).

Osmdesáti tisíci korunami fond podpořil rovněž dvě soustředění českého a německého týmu nevidomých futsalistů. Dalších 130.000 korun dal na pořádání dvoutýdenního sympozia pro české a německé tvůrce komiksů, které vyvrcholí společnou výstavou.

Vznik fondu zakotvily Praha a Berlín v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je pomáhat setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]