Českokrumlovský festival má finanční problémy, některé umělce proto musel odříct

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který se letos uskuteční od 19. července do 17. srpna, musel z finančních důvodů odříct protagonisty hned dvou koncertů. Zrušeno bylo avizované vystoupení ruského houslisty Maxima Vengerova, který měl být hlavní hvězdou závěrečného koncertu 17. srpna, a zatím není jasné, kdo ho nahradí. Kvůli chybějícím financím byl odřeknut i program amerického jazzového sexteta Take 6, naplánovaný na 3. srpna; náhradou budou tuzemští jazzoví hudebníci. Dnes to oznámil prezident festivalu Jaromír Boháč.Rozpočet mezinárodního českokrumlovského festivalu byl plánován na 44,7 milionu korun, avšak letos se ocitl zcela bez státní podpory. „V současné době zásadně nevíme dvě věci – Ministerstvo kultury oproti loňsku prý nedá nic a Jihočeský kraj bude o svém příspěvku festivalu ještě rozhodovat. Proto jsme museli sáhnout ke změnám,“ vysvětlil šéf festivalu Jaromír Boháč. 

V loňském roce měl festival rozpočet přibližně stejný, čárou přes rozpočet ovšem byla nečekaná ztráta 1,2 milionu korun z obnovené produkce opery Komedianti s José Curou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Oproti předloňské sérii repríz totiž nebyl o loňská představení takový zájem, jak pořadatelé očekávali, neprodána tak loni zůstala celá třetina vstupenek. O ztrátu se proto musel festival podělit s Jihočeským divadlem.Českokrumlovský festival se i letos opět bude konat v Pivovarské zahradě a interiérech Maškarního sálu a Zámecké jízdárny českokrumlovského zámku. Pořadatelé přitom pro letošek zdůrazňují mnohožánrovost programu, kdy dvaadvacátý ročník uvede vedle klasické hudby také jazz, rock, moderní folklor, muzikál i flamenco. Rezidenčním orchestrem bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Hlavní tváří letošního ročníku je lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča, která zazpívá na zahajovacím operním galakoncertu 19. července.Den poté se v Krumlově představí v české premiéře projekt, který přenesl třináct melodií legendární kapely Queen do monumentálního symfonického díla. Jeho autorem je Brit Tolga Kashif, který bude řídit Symfonický orchestr Českého rozhlasu, spoluúčinkovat má Kühnův smíšený i dětský sbor. Tento koncert byl naplánován již pro loňský ročník, nakonec se ale kvůli nepřízni počasí neuskutečnil.

Mezi dalšími protagonisty letošního ročníku jsou také violistka Jitka Hosprová, Wihanovo kvarteto, basbarytonista Adam Plachetka s Talichovou komorní filharmonií a německá houslistka Sophia Jaffé s cembalistkou Barbarou Marií Willi. Po dvou letech se do Českého Krumlova vrátí jeden z nejlepších flamenkových kytaristů Carlos Piňana. Ohlášen je i gratulační koncert k 25. výročí vzniku folkrockové kapely Čechomor.

www.festivalkrumlov.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat