Českokrumlovský festival nabídne osmnáct koncertů na jedenácti místech

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov příští rok od 14. července do 5. srpna na svém 32. ročníku nabídne osmnáct koncertů na jedenácti místech. V programu uvede komorní i velké symfonické koncerty, operní árie a duety v podání předních zpěváků i baletní hudbu doplněnou taneční choreografií. Festival představí tuzemské i světové interprety včetně izraelského klasického houslisty ukrajinského původu Vadima Gluzmana. Doprovodný program nabídne koncerty, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity zdarma.
Vadim Gluzman (zdroj Vadim Gluzman)
Vadim Gluzman (zdroj Vadim Gluzman)

“Festival propojí historii s klasickou hudbou napříč uměleckými formami – tancem, pantomimou či důmyslnou scénografií. Překvapivé množství a variabilita koncertních míst a prolínání uměleckých žánrů tvoří společně s podporou mladých hudebníků podstatu festivalu. 28. července oslavíme na koncertě Vadim Gluzman a mladí talenti 50. narozeniny legendárního houslisty společně s vítězi soutěže Virtuosos V4+,” uvedla ředitelka festivalu Gabriela Rachidi.

První semifinálové kolo mezinárodní hudební talentové soutěže Virtuosos V4+ bude dnes vysílat ČT art. O titul národního i celkového vítěze se po tři páteční večery utkají čtyři mladí hudebníci z každé ze zemí Visegrádské čtyřky a letošního hosta soutěže Slovinska. Za Českou republiku soutěží houslistka Kateřina Švecová, houslisté Roman Červinka a Richard Kollert a klarinetista Ondřej Toman.

Festivalové komorní koncerty se uskuteční tradičně v Maškarním sálu, v kostele sv. Mikuláše v Boleticích nebo v krumlovském kostele Božího těla. “Chceme, aby se festival stal organickou součástí života ve městě. Do hlavního programu proto zařazujeme nová, občas experimentální místa. Značně netradiční koncert tak bude hostit Kulturní centrum Prádelna, do krumlovské synagogy vrátíme hudbu židovských skladatelů, smyčcový kvintet se světovou cellistkou vystoupí mezi moderním uměním v Egon Schiele Art Centru. Po tomto koncertu budou mít diváci také možnost navštívit galerii na speciální komentované prohlídce,” sdělila mluvčí Marie Rydlová.

Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne zdarma nejen koncerty, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Díky němu se tak do festivalu zapojují lokální muzikanti a kulturní instituce, jako jsou Kláštery Český Krumlov a 3+galerie, městská knihovna, Muzeum a fotoateliér Seidel a další. Celý program Festivalu Krumlov společně se zahájením předprodeje vstupenek pořadatelé zveřejní 5. prosince na webových stránkách festivalu. Pořadatelé dnes uvedli, že ceny vstupenek budou na stejné nebo nižší úrovni než v minulých letech. Rozpočet festivalu je přibližně 37 milionů korun.

Mezinárodní hudební festival se koná v Českém Krumlově od roku 1992. Ve své historii přivítal více než 12.000 umělců ze čtyřiceti zemí světa. Mezi nimi byly i velké kulturní ikony, jako například operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Festival loni navštívilo přibližně 10.000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments