Ensemble Inégal uvede Händelovy Chandos Anthems

Pražští symfonikové uvedou další koncert z cyklu Stará hudba, na kterém vystoupí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Soubor uvede čtyři anthemy z rozsáhlého vokálně-instrumentálního díla Chandos Anthems z pera Georga Friedricha Händela. Koncert se uskuteční 6. prosince 2022 od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Georg Friedrich Händel (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Georg Friedrich Händel (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Program, který je plně věnován dílu Georga Friedricha Händela, je součástí rozsáhlého projektu Ensemble Inégal, který postupně uvádí kompletní velkolepý cyklus jedenácti chrámových děl na žalmové texty zvaný Chandos Anthems. V kostele sv. Šimona a Judy zazní čtyři z těchto anthemů.

„James Brydges, vévoda z Chandos, a jeho příběh by vydali na román, jehož mottem by mohlo být rčení lehce nabyl, lehce pozbyl. Z obrovského jmění, které vévoda nashromáždil nakonec kvůli nešťastné náhodě mnoho nezbylo. Budiž mu ale ke cti, že velkou část svých prostředků věnoval vévoda vědě a umění. Mezi nimi byl v roce 1717 i Georg Friedrich Händel, který možná právě v zahradách jeho panství u některé z fontán složil operu Acis a Galatea, a také, pravděpodobně na objednávku vévody, slavnostní hymny Chandos Anthems,“ říká dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský.

Anthem byl od 16. století hlavním útvarem anglikánské chrámové hudby. Označují se tak polyfonní sborové skladby na biblický text, sestavovaný nejčastěji z knihy žalmů. Chandos Anthems patří bohatstvím invence a celkovým kompozičním mistrovstvím k Händelovým nejlepším dílům, ačkoli dosud stály stranou pozornosti.

Koncert se uskuteční v úterý 6. prosince 2022 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Před koncertem se v 18:15 také uskuteční Setkání s umělci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments