Československo

  1. 1
  2. 2

Už jen namátkou tři další témata, mohlo by jich být jinak určitě mnohem víc: Ředitelem a dirigentem Slovenského národného divadla byl v letech 1923 až 1930 Oskar Nedbal. Dirigentem a uměleckým šéfem Opery Slovenského národného divadla byl v letech 1928 až 1938 Karel Nedbal. A Slovenský komorní orchestr v roce 1960 založil a po léta vedl houslista Bohdan Warchal, narozený v jednom moravskoslezském městečku. Slováci to dnes píší takto: * 27. 1. 1930, Česko, Orlová. – Československo neexistovalo…?

Kruh se v dnešních úvahách uzavírá zpět v Košicích, o nichž se vždy hovořilo ve srovnání s Bratislavou jako o vstřícnějších k federaci, k českému živlu. Šéfem Státní filharmonie je tam od sezóny 2008/2009 dirigent Zbyněk Müller.

Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Ľaš)

A operní divadlo v metropoli východního Slovenska a svou babičku si připomenu vždy, když zaznamenám slovenské aktivity dirigenta Roberta Jindry. V této sezoně právě tam opakovaně diriguje inscenaci Wagnerovy rané opery Víly, kterou loni na jaře hudebně nastudoval. Cituji: „Prvá dokončená skladateľova opera komponovaná ešte v štýle nemeckej romantickej opery a silne ovplyvnená Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom mala premiéru až päť rokov po autorovej smrti dňa 29. júna 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove.“ Kdo ji u nás v Česku slyšel, ať zvedne ruku…! Myslím, že opravdu neodolám a na některé zbývající představení se vypravím. Štátne divadlo Košice je ohlašuje ještě na tato data: 3. marec, 24. apríl a 2. jún. Pro ty, kdo si nejsou jisti, protože jsou mladší a nevyrůstali v dvojjazyčném Československu, pro jistotu překlad: 3. březen, 24. duben a 2. červen.

Robert Jindra a orchestr Státního divadla Košice (zdroj FB / foto Daniel Jäger)
0 0 vote
Ohodnoťte článek
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments