Československo

  1. 1
  2. 2

Už jen namátkou tři další témata, mohlo by jich být jinak určitě mnohem víc: Ředitelem a dirigentem Slovenského národného divadla byl v letech 1923 až 1930 Oskar Nedbal. Dirigentem a uměleckým šéfem Opery Slovenského národného divadla byl v letech 1928 až 1938 Karel Nedbal. A Slovenský komorní orchestr v roce 1960 založil a po léta vedl houslista Bohdan Warchal, narozený v jednom moravskoslezském městečku. Slováci to dnes píší takto: * 27. 1. 1930, Česko, Orlová. – Československo neexistovalo…?

Reklama

Kruh se v dnešních úvahách uzavírá zpět v Košicích, o nichž se vždy hovořilo ve srovnání s Bratislavou jako o vstřícnějších k federaci, k českému živlu. Šéfem Státní filharmonie je tam od sezóny 2008/2009 dirigent Zbyněk Müller.

Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Ľaš)

A operní divadlo v metropoli východního Slovenska a svou babičku si připomenu vždy, když zaznamenám slovenské aktivity dirigenta Roberta Jindry. V této sezoně právě tam opakovaně diriguje inscenaci Wagnerovy rané opery Víly, kterou loni na jaře hudebně nastudoval. Cituji: „Prvá dokončená skladateľova opera komponovaná ešte v štýle nemeckej romantickej opery a silne ovplyvnená Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom mala premiéru až päť rokov po autorovej smrti dňa 29. júna 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove.“ Kdo ji u nás v Česku slyšel, ať zvedne ruku…! Myslím, že opravdu neodolám a na některé zbývající představení se vypravím. Štátne divadlo Košice je ohlašuje ještě na tato data: 3. marec, 24. apríl a 2. jún. Pro ty, kdo si nejsou jisti, protože jsou mladší a nevyrůstali v dvojjazyčném Československu, pro jistotu překlad: 3. březen, 24. duben a 2. červen.

Robert Jindra a orchestr Státního divadla Košice (zdroj FB / foto Daniel Jäger)
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5
Komentujte

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jamka

Veľmi milý článok.
Ešte by som v súvislosti s Československom spomenula Grúberovú. Bola v Prahe vždy veľmi vítaná a snáď aj viackrát ako v Bratislave.
…….
Keby sme však chceli vymenovať všetkých, i súčasných umelcov, pre ktorých je domovom Česko i Slovensko, asi by to bolo na zopár takýchto článkov…. A to je dobre :)

dalibor

Připomenu alespoň dvě výrazné osobnosti na českých jevištích – stále výborného barytonistu Vláda Zápražného (Opava, Olomouc, Plzeň aj.) a jedinečného -ve své době přímo nenahraditelného- tenoristu Jožku Ábela, který byl ozdobou ostravské opery i operety a často hostoval na mnoha českých scénách.

mezesed

A čo tak Peter Dvorský

ladislav

Nezabudnime ani na pani Magdalénu Blahušiakovú, ktorá
bola dlhé roky solistkou brnenskej opery.

vittorio

Paní Magdalena Blahušiaková byla vynikající ,rovněž její kolega František Caban,který přišel do Brna z Banské Bystrice a byl výborný např.jako Posa v Donu Carlosovi.