Českou filharmonii bude debutově řídit Dalia Stasevska

Přesně po deseti letech přivítá první český orchestr legendárního amerického pianistu Emanuela Axe. Na pozvání dirigenta Franze Welsera-Mösta přednese 25. klavírní koncert svého oblíbeného Mozarta. Vedle něj zazní dvě skladby Jeana Sibelia – symfonická báseň Finlandia a Pátá symfonie. Franz Welser-Möst se z důvodu nemoci abonentního týdne v Rudolfinu nezúčastní. Koncerty místo něj povede šéfdirigentka Symfonického orchestru finského města Lahti, umělecká ředitelka Mezinárodního festivalu Jeana Sibelia a hlavní hostující dirigentka Symfonického orchestru BBC, Dalia Stasevska. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek a pátek 20. a 21. června od 19:30 hodin a v sobotu 22. června od 15:00 hodin.
Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)
Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)

Finská dirigentka Dalia Stasevska, která letos v prosinci oslaví třicáté narozeniny, měla cestu k hudbě předurčenou rodiči už od útlého věku. Intenzivně se věnovala hře na housle, pak ale ve třinácti letech poprvé slyšela symfonický orchestr, jehož zvuk ji uchvátil. Brzy začala pročítat partitury a spolu s nahrávkami hrála houslové party – toužila být součástí orchestru. Fascinovala ji také opera. Další významná událost v jejím hudebním vývoji se odehrála ve dvaceti letech – poprvé totiž viděla dirigovat ženu. Do té doby ji ani nenapadlo, že by se kromě houslí a kompozice mohla vydat i touto cestou. Přihlásila se na dirigentský mistrovský kurz Jormy Panuly a od té doby nepustila taktovku z ruky.

Po konzervatoři ve finském Tampere vystudovala housle, violu a dirigování na Sibeliově Akademii. Nyní je známá nejen v severských zemích (narodila se sice na Ukrajině, ale od pěti let žije ve Finsku), ale i po celé Evropě a v USA. Pravidelně spolupracuje například s Newyorskou nebo Losangeleskou filharmonií, Sanfranciským symfonickým orchestrem, Nizozemským rozhlasovým orchestrem či Německým symfonickým orchestrem Berlín. Se Symfonickým orchestrem BBC podnikla na podzim 2022 turné do Japonska a už dvakrát se představila na zahajovacím koncertě BBC Proms. Nedávno také vyšlo jejich společné debutové album Dalia’s Mixtape, které odhaluje dirigentčinu fascinaci soudobou hudbou.

Program Franze Welser-Mösta převzala Dalia Stasevska beze změny. K Sibeliovi má ostatně velmi blízko, a to nejen díky rodinným vazbám – její manžel, kytarista slavné metalové kapely Stratovarius, je Sibeliovým pravnukem. „Se Sibeliovou hudbou jsem vyrůstala. Nedokážu tedy ani říct, kdy jsem jeho dílo slyšela poprvé. Jeho hudba byla stále kolem mě; je tedy mojí plnou součástí. Když ji diriguju, cítím se velice přirozeně,“ říká Stasevska.

Na pražských koncertech zazní Sibeliova Pátá symfonie, kterou Česká filharmonie naposledy hrála v roce 2017 a kterou Stasevska uvádí velice často – v následujících měsících ji uslyší také publikum v Sydney či v Londýně na BBC Proms. Na konci léta pak Stasevskou v rámci Sibeliova festivalu čeká sibeliovský maraton, v jehož rámci provede všechny symfonie tohoto finského skladatele. Symfonická báseň Finlandia byla Českou filharmonií uvedena už v roce 1901, tedy krátce po dokončení, a hojně se hrála až do počátku dvacátých let 20. století. Od té doby byla uvedena jen v roce 1995 a naposledy o sedm let později.

Slavný americký klavírista polského původu Emanuel Ax s Českou filharmonií koncertoval v jednom programu v roce 2014 pod taktovkou Edwarda Gardnera. Tehdy provedl s velkým ohlasem Druhý klavírní koncert Johannesa Brahmse. Nyní zahraje Klavírní koncert č. 25 Wolfganga Amadea Mozarta, který první český orchestr hrál pouze v letech 1973 pod taktovkou Josefa Vlacha, 1991 za řízení Rafaela Kubelíka a 2013, kdy se taktovky chopil Manfred Honeck.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments