Českou studentskou filharmonii bude poprvé řídit Jakub Hrůša

Českou studentskou filharmonii už řídili Simon Rattle, Semjon Byčkov a Giovanni Antonini. Nyní před tento orchestr předstoupí další světový dirigent, Jakub Hrůša. Společně nastudují Žárlivost Leoše Janáčka a Druhý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva. V něm se sólového partu chopí kazašský pianista Alim Bejsembajev. Ve druhé polovině večera pak Jakub Hrůša provede s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka symfonickou báseň Zrání Josefa Suka. Trojice koncertů se koná ve Dvořákově síni Rudolfina od 21. do 23. února vždy od 19:30 hodin.
Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker)
Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker)

„Sukovo Zrání patří ke ‚kultovním‘ skladbám v dějinách českého orchestrálního umění 20. století – a dá se bez nadsázky říci, že pro všechny dirigenty po Václavu Talichovi, který toto dílo přivedl poprvé k životu a pro nějž tato premiéra znamenala zcela rozhodující milník v jeho dirigentském životě – byla myslím klíčovým bodem pro definitivní utvrzení jeho nezpochybnitelné kvality a poté také jeho jednoznačného mandátu jako dlouholetého šéfdirigenta České filharmonie –, se jedná o pravý prubířský kámen interpretačního umění na poli té nejrafinovanější a nejambicióznější orchestrální hudby. Považuji za čest, že je mi svěřen úkol se tohoto mistrovského díla s naším prvním orchestrem zhostit. Těším se zároveň, že budu moci v tomto krásném programu vystoupit s Českou studentskou filharmonií!“ říká Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a designovaný hudební ředitel Královské opery v Covent Garden.

Dirigent Václav Talich partituře Zrání věnoval mimořádnou pozornost. Pojetí interpretace intenzivně konzultoval s autorem a vymínil si dvanáct zkoušek. Ta poslední, generální se konala 28. října 1918 a její slavnostní nálada se přenesla i na premiéru o dva dny později, na níž vedle Zrání a pochopitelně národní hymny zazněla i Sukova Dramatická ourvertura a symfonická báseň Praga. Nadšené reakce přátel a příznivé recenze byly umocňovány euforií danou vznikem samostatné republiky. Česká filharmonie dosud Sukovo Zrání zahrála na 42 koncertech, z nichž 15 dirigoval právě Václav Talich. Naposledy ji s prvním orchestrem provedl Zdeněk Mácal v roce 2007 a před ním Libor Pešek v roce 1994.

Kazašský klavírista Alim Bejsembajev, který před několika dny oslavil své šestadvacáté narozeniny a který s Českou studentskou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši zahraje Prokofjevův Druhý klavírní koncert, rozvíjel svůj talent nejdříve v rodné vlasti, od deseti let v Moskvě. Ve dvanácti odešel do internátní školy Purcell School nedaleko Londýna. Již zde získal první soutěžní úspěchy, jako například první cenu v juniorské edici Mezinárodní soutěže Van Cliburna, ke kterým ho dovedla pedagožka Tessa Nicholson. Pod jejím vedení pokračoval i na Royal Academy of Music. Magisterské studium, které dokončil minulý rok, se rozhodl realizovat na druhé slavné londýnské vysoké hudební škole, Royal College of Music, a to pod vedením Vanessy Latarche. Kariérní průlom nastal v září 2021. Z prestižní Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu si odvezl první cenu a začal být zván k prestižním orchestrům a do slavných koncertních sálů. Loni si také – pod titulem Umělec nové generace BBC – prožil svůj nečekaný debut v Royal Albert Hall.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments