Český národní symfonický orchestr představuje abonentní koncerty sezony 2023

Český národní symfonický orchestr vstupuje letos do jubilejní třicáté sezony. Mimo jiné si pro svoje posluchače připravil sérii čtyř abonentních koncertů. S šéfdirigentem Stevenem Mercuriem představí ve Smetanově síni Obecního domu zásadní díla Richarda Wagnera, Richarda Strausse, Ludwiga van Beethovena nebo Antonína Dvořáka. Dirigent Marcello Rota nastuduje obsáhlou skladbu Giuseppe Verdiho – Messa da Requiem, a to za doprovodu Českého filharmonického sboru Brno. Zazní i skladba Mercurial Ouverture, kterou věnoval Steven Mercurio orchestru k jeho třicetiletému výročí.

Český národní symfonický orchestr (zdroj Český národní symfonický orchestr)
Český národní symfonický orchestr (zdroj Český národní symfonický orchestr)

Abonentní sezona 2023 bude zahájena 22. března třemi velkými díly významných německých skladatelů. Český národní symfonický orchestr si spolu se svým šéfdirigentem Stevenem Mercuriem připravil Prelude und Liebestod z opery Tristan a Isolda od Richarda Wagnera a dvě Symfonické básně Richarda Strausse Don Juan op. 20 a Tak pravil Zarathustra op.30. 12. dubna nabídne ČNSO o něco komornější program. Večer otevře suita pro hoboj a orchestr L’Horloge de Flore (Květinové hodiny), kterou zkomponoval francouzský autor Jean René Désiré Françaix a následovat bude český skladatel Jan Václav Hugo Voříšek se svým Grand Rondeau pro housle, violoncello, klavír a orchestr op. 25. Zazní ale i Ludwig van Beethovena jeho Symfonie č. 3 „Eroica“ op. 55.

Český národní symfonický orchestr povede Steven Mercurio a sólových partů se zhostí Marta Bílá a Smetanovo trio. Třetí abonentní koncert bude již pod taktovkou dirigenta Marcella Roty, který společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sbormistrem Petrem Fialou předvedou 11. října Messa da Requiem italského skladatele Giuseppe Verdiho. Abonentní řadu uzavře koncert, jehož program bude věnovaný třicetiletému výročí působení Českého národního symfonického orchestru. 22. listopadu nabídne orchestr Symfonii č. 8 G dur „Anglická“ op. 88 Antonína Dvořáka a Mercurial Ouverture Stevena Mercuria, který svoje dílo věnoval ČNSO právě k 30. jubileu. Zazní ale i známí skladatelé Nino Rota, Ennio Morricone, Vince Mendoza, Bobby Shew neboJoe Zawinul. Jako sólista se představí trumpetista Jan Hasenöhrl.

„Letošní koncerty jsme pro naše věrné posluchače připravovali s obzvlášť velkou radostí. Vstupujeme do třicáté sezony působení našeho orchestru a v tomto duchu se proto vracíme k hudbě, která zaznívala pod taktovkami Zdeňka Košlera, Libora Peška, Paula Freemana, Ennia Morriconeho, Marcella Roty, Vince Mendozy a Stevena Mercuria. Osobností, které významně a zásadně formovaly budoucnost ČNSO. Věřím, že nejen vzpomínkami naplníme veškerá očekávání a moc se těšíme,” dodává ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments