Čeští filharmonici budou mít nové obleky, poprvé se v nich předvedou na Silvestra

Hráči České filharmonie budou mít při některých vystoupeních nové neformální oděvy. Elegantní obleky z tmavě modré látky s barevnou podšívkou ve stylu filharmonie nebudou nosit na večerní koncerty, ale na další akce, jako jsou třeba veřejné generální zkoušky nebo odpolední koncerty. Poprvé se v nich publiku představí na generální zkoušce silvestrovského koncertu, který se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat 31. prosince v poledne a předznamená slavnostní novoroční koncert.

Rudolfinum (foto archiv)
Rudolfinum (foto archiv)

Obleky šije hudebníkům české pánské krejčovství Galard, které má salony v Praze a v Brně. Filharmonici si sami mohou zvolit podšívku z barev, které jsou ve stylu orchestru – je to například žlutá, oranžová nebo světle modrá.

„Orchestr bude mít obleky a bude je používat před osmnáctou hodinou. Tedy máme fraky, máme smokinky, ty jsou velmi formální. Pro jiný typ příležitosti, jako je veřejná generální zkouška nebo jakýkoliv jiný koncert, budeme mít oblek,“ přiblížil generální manažer České filharmonie Robert Hanč.

V tradičních fracích s růžovými gerberami na klopách se filharmonici představili na slavnostním zahajovacím koncertu, který se konal tento čtvrtek v Rudolfinu a otevřel 121. sezonu.

Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)
Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)

Generální manažer orchestru dodal, že v posledních letech orchestr obnovil i další prvky v koncertním oděvu. Od loňska například muzikanti nosí stejné lakýrky, sjednocen je i styl fraků. Pro hráčky orchestru jsou přitom pravidla pro oblékání o trochu volnější. Mají doporučeno, aby nosily tmavší večerní šaty se zakrytými rameny, pokud ale vystupují s mírně odhaleným dekoltem, toleruje se jim to, doplnil Robert Hanč.

Loni se členky České filharmonie na novoročním koncertu představily v netradičních koncertních šatech, které pocházejí z dílny české návrhářky Petry Kociánové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat