Kühnův dětský sbor oslavuje 80 let spolupráce s Národním divadlem

Kühnův dětský sbor patří od roku 1936 mezi stálé spolupracovníky Opery Národního divadla. V současné době zpívají “kühňata” v Národním divadle například v inscenacích Jakobín, Carmen či Příhody lišky Bystroušky.

Kühnův dětský sbor poprvé vystoupil v Národním divadle v roce 1936 při pražské premiéře Her o Marii Bohuslava Martinů.

B. Martinů: Hry o Marii - ND Praha 1936 (foto archiv ND)
B. Martinů: Hry o Marii – ND Praha 1936 (foto archiv ND)

Od té doby účinkoval v mnoha operách, v nedávné minulosti například v Glorianě či Borisu Godunovovi. Spolupráce pokračuje i v sezoně 2016/2017, a to v Orffově Měsíci, který spolu s Chytračkou uvede Opera národního divadla jako první premiéru nové sezony.

Pěvecký sbor pravidelně obsazuje dětské role a dětské sbory na všech scénách Národního divadla včetně Státní opery. Děti tak mají možnost stát “na prknech, co znamenají svět”, a motivuje je to k dalšímu zpívání. Často je tato zkušenost posouvá k další profesní kariéře. Mnoho z bývalých členů se stalo profesionálními zpěvačkami a zpěváky nebo instrumentalisty či dirigenty.

Sborem například prošli dirigenti Josef Hrnčíř, Zdeněk a Miroslav Košlerovi či Jiří Bělohlávek a celá plejáda zpěváků, kteří působili a působí jako sólisté v Národním divadle. Mezi ně patří například operní sólistky Renée Nachtigalová a Martina Bauerová. Obě začínaly v opeře Leoše Janáčka Liška Bystrouška. “Hned, co jsem přišla do sboru, tak jsem začala zpívat dětská sólíčka v Lišce Bystroušce. Bylo to moje první vystoupení v Národním divadle a osudové setkání s velkým světem divadla,” zavzpomínala před časem Renée Nachtigalová. Deset let byla v Národním divadle sólistkou a nyní má vlastní Originální hudební divadlo Praha.

Z řad Kühnova dětského sboru, který založil v roce 1932 reformátor českého sborového umění Jan Kühn, vyšly například i zpěvačky Jitka Molavcová, Dagmar Patrasová, Bára Basiková a Monika Absolonová.

Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND 2014 (foto Hana Smejkalová)
L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND 2014 (foto Hana Smejkalová)

Kühnův dětský sbor patří mezi nejvýznamnější umělecké soubory v České republice. Systematicky se věnuje výchově dětských hlasů od tří let věku. Sbor, který má téměř devět stovek členů, je nejstarším českým sborem svého druhu.

Dnes večer se při příležitosti osmdesátiletého výročí umělecké spolupráce představí desítky dětí se sólisty Opery Národního divadla v premiéře opery Benjamina Brittena Noemova potopa.

V Národním divadle zazní vůbec poprvé dílo, v němž se svět dětských a dospělých hudebníků prolíná. V Česku nepříliš známá opera o Noemovi, který uposlechne výzvu Hospodina a postaví archu, v níž se spolu se svou rodinou a mnoha zvířaty zachrání před ničivou potopou, v sobě snoubí nadsázku, vtip a hravost s poezií a působivou imaginací.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat