Cestu po barokních divadlech v Evropě nabízí mobilní aplikace

Projekt Evropská cesta historickými divadly zpřístupnil svou část na českém území v podobě elektronického průvodce. Cesta zájemce provází nejzajímavějšími a nejlépe zachovanými historickými divadly ve dvanácti evropských zemích. Aplikaci pro mobilní zařízení zpřístupňující českou část připravil Institut umění – Divadelní ústav k dnešním oslavám Mezinárodního dne památek a sídel.

Českou stranu v projektu historických divadel reprezentuje nejen slavné českokrumlovské barokní divadlo, ale i možná méně známé scény na zámcích v Mnichově Hradišti, Kačině a Litomyšli.

Zámecké divadlo v Litomyšli (zdroj zamek-litomysl.cz)
Zámecké divadlo v Litomyšli (zdroj zamek-litomysl.cz)

Aplikace, která je určena hlavně pro tablety, je dostupná skrze portál a aplikaci CzechDays spolu s dalšími aplikacemi prezentujícími kulturu a památky České republiky.

Aplikace představuje pět významných historických divadel z České republiky a pět z Rakouska, které tvoří takzvanou Císařskou cestu. Začíná ve Štýrském Hradci s budovou Opery z roku 1899 a končí v Praze Stavovským divadlem spjatým s působením Wolfganga Amadea Mozarta i s bohatou historií českého a německého pražského divadla osmnáctého a devatenáctého století.

Aplikace Historická divadla poskytuje fotografie exteriérů i interiérů včetně technického vybavení nebo dochovaných dekorací či kostýmů doplněné krátkými komentáři, ale také informace o nejbližším okolí. Součástí jsou kontakty, navigace a externí odkazy – například na detailní popis jednotlivých divadel v databázi divadelní architektury, kterou Institut umění – Divadelní ústav provozuje na adrese www.theatre-architecture.eu. Divadla představují také krátká videa, která shrnují to nejzajímavější z jejich historie.

Evropská cesta historickými divadly chce formou internetové databáze, výstav, konferencí a informačních kampaní zmapovat evropská historická divadla a také přivést k nim turisty. Snaží se také navazovat kontakty mezi jejich provozovateli, kteří si tak mohou vyměňovat své zkušenosti, týkající se těchto objektů.

Projekt již otevřel Iberskou, Lamanšskou, Německou, Severskou, Císařskou, Baltskou, Italskou a Jadranskou cestu. V letošním roce budou otevřeny Alpská cesta (jižní Německo, Švýcarsko, alpská Itálie) a Francouzská cesta, které doplní současných téměř devadesát divadel ve dvaadvaceti zemích o další cenné stavby.

Evropská cesta historickými divadly (zdroj idu.cz)
Evropská cesta historickými divadly (zdroj idu.cz)

Projekt je podpořen Evropskou unií z programu Kultura. Podrobnosti a informace o divadlech a cestách jsou také na webu projektu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky