Jonas Kaufmann při vídeňské Tosce: Kde je soprán?

Incident ve Vídeňské státní opeře: Angela Gheorghiu nenastoupila na scénu
(Der Kurier – 18. 4. 2016 – Gert Korentsching)

Sopranistka Angela Gheorghiu je považována za osobnost, která dokáže tenory dostat do úzkých. Jako nedávno: Když při představení Pucciniho Tosky ve Vídeňské státní opeře Jonas Kaufmann zopakoval árii Cavaradossiho „E lucevan le stelle“, Angela Gheorghiu prohlásila, že ona by něco takového nikdy neudělala.

Jonas Kaufmann (foto archiv)
Jonas Kaufmann (foto archiv)

V sobotu 16. dubna se konalo další představení Tosky – a Kaufmann na zřetelně projevované přání publika opakoval árii opět. Když pak mělo třetí jednání pokračovat, Gheorghiu se na jevišti neobjevila. Kaufmann musel zaimprovizovat, zazpíval „Dov’è il soprano?“ (Kde je soprán?) a pronesl omluvu k publiku. Diva se objevila s dvouminutovým zpožděním. Už ve druhém dějství to prý příliš neharmonovalo mezi Gheorghiu a Brynem Terfelem (Scarpiou).

G. Puccini: Tosca - Bryn Tarfel (Scarpia), Angela Gheorghiu (Tosca), Jonas Kaufmann (Cavaradossi) (foto EMI)
G. Puccini: Tosca – Bryn Terfel (Scarpia), Angela Gheorghiu (Tosca), Jonas Kaufmann (Cavaradossi) (foto EMI)

Jednání Angely Gheorghiu se pak vykládalo jako protest proti Kaufmannovu opakování árie. Státní opera událost jako skandální nevidí: Gheorghiu se opozdila, protože dirigent Lopez-Cobos (který zaskakoval za Mikko Francka) dirigoval hned dál, kdežto zpěvačka počítala s potleskem. Každopádně se jedná o zvláštní příhodu.

Přeložila Vlasta Reittererová

Mohlo by vás zajímat