Choreograf Jiří Kylián slaví 75. narozeniny

Jiří Kylián, významný světový choreograf, oslaví 21. března 75. narozeniny. Je nositelem jednoho z nejvyšších ocenění na poli umění.
Jiří Kylián (foto Balet ND)

Členství v prestižní francouzské Akademii krásných umění mu bylo oficiálně uděleno při slavnostním ceremoniálu 13. března 2019 v Paříži. Při inauguraci dostává každý nový člen akademie meč, který má jeho profesi symbolizovat. Tento artefakt se stává jeho atributem a zbraní na obranu umění a kultury. Má navíc výstižně vyjadřovat podstatu umělcova světa. Její královská Výsost princezna hannoverská předala Jiřímu Kyliánovi meč dle jeho vlastního návrhu, na jehož jílci je zpodobněna tanečnice – Ptačí žena stojící na stříbrných křídlech. Symbol, že umění choreografie je povýšeno na novou úroveň. Jiří Kylián je prvním tvůrcem na světě, který toto významné ocenění získal a kvůli kterému se akademie rozhodla otevřít novou kategorii: Choreografie. Díky jeho dílu zažíváme neopakovatelné doteky mistrovské krásy.

U příležitosti tohoto výročí uvádí Balet Národního divadla spolu s Českou televizí 21. března na ČT art (20:15 hodin) reprízu přímého přenosu premiéry inscenace Kylián – Mosty času z historické budovy Národního
divadla. Kromě toho nabídneme na oficiálním YouTube kanále Baletu ND zdarma ke zhlédnutí od 21. do 27. března dokument Jeden rok v životě choreografa Jiřího Kyliána, který mapuje právě ojedinělý rok 2018–2019, kdy se v životě Jiřího Kyliána objevily dva významné milníky. Prvním byla slavnostní premiéra u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky v pražském Národním divadle. Komponovaný večer s názvem Kylián – Mosty času s mimořádným úspěchem představil divákům čtyři balety, které osobně mistr Kylián nazkoušel se souborem Baletu ND. Druhým důležitým okamžikem bylo udělení již zmíněného rytířského řádu francouzské Akademie krásných umění. U žádné z těchto událostí nechyběla kamera režiséra Martina Kubaly. A nejenom to – Jiří Kylián poodhalil zákulisí obou akcí a doplnil je nesmírně moudrými a přitom skromnými komentáři o svém životě a tvorbě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments