Týden s tancem

Střípky z tanečního světa: premiéra v Plzni, avízo na letní aktivity Losers Cirque Company a narozeniny Jiřího Kyliána.
DJKT – Lady Macbeth (Jarmila Hruškociová, foto Martina Root)

Divadlo J. K. tyla v Plzni chystá na víkend premiéru
Baletní soubor Divadla J. K. Tyla připravil na březen premiéru choreografa Libora Vaculíka Lady Macbeth, uskuteční se 19. března na Nové scéně DJKT.

Choreograf a režisér Libor Vaculík, jehož díla mají četná zastoupení v repertoáru baletu DJKT, vybral pasáže Šostakovičovy hudby pro taneční drama na jevišti Nové scény, v němž mimo jiné vynikne síla uměleckého prožitku sólistky Jarmily Hruškociové v hlavní roli. Hudební režie se ujal Petr Malásek, libreto spolu s choreografem připravil Zdeněk Prokeš. O výtvarné řešení se dělí scénograf Petr Hloušek a kostýmní návrhář Roman Šolc. Termín premiéry byl přesunut kvůli pandemii covid-19 z původně plánovaného 27. března 2021.

Povídka ruského spisovatele Nikolaje Semjonoviče Leskova z roku 1865 se stala podkladem pro operu Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu, jejíž uvedení v počátku třicátých let minulého století vyvolalo nevoli sovětského diktátora Stalina natolik, že celá tamější hudební moderna byla zavržena jako formalistická až vulgární. Námět se již objevil i na českých jevištích v podobě opery a činoherního dramatu.

Letní scéna divadla BRAVO! Představuje program: nabídne premiéru akrobatického muzikálu a další divácky oblíbená představení Losers Cirque Company
Divadlo BRAVO!
v čele s předním tuzemským novocirkusovým souborem Losers Cirque Company od konce května do července rozšiřuje působiště na Klášter sv. Anežky České. V gotických zahradách vytvoří společně s dalšími soubory letní scénu nového cirkusu, pantomimy a akrobacie. Nezůstane ale pouze u ní. Lůzři pro diváky připravují unikátní projekt: akrobatický muzikál s názvem Nebesa, který bude mít premiéru již 30. května.

Lůzři, pro něž je divadlo BRAVO! domovskou scénou, oživí díky spolupráci s Národní galerií Praha historické gotické zahrady precizní akrobacií už potřetí. Hlavním hitem letní scény bude tentokrát originální akrobatický muzikál, který vznikl spojením tří souborů. Losers Cirque Company dodají akrobacii, 420PEOPLE zajistí zážitek z taneční choreografie a Maranatha Gospel Choir představení pozdvihnou na novou úroveň zpěvem a hudbou. V hlavní roli projektu se představí legendární Jiří Korn v alternaci s Petrem Jeništou. Muzikál bude výhradně v anglickém znění s doprovodnými českými vysvětlivkami.

Nebesa vyprávějí příběh strážného anděla, který své ušlechtilé poslání odmítá vnímat pouze jako každodenní nudnou rutinu. Poté, co se zamiluje do „obyčejného smrtelníka”, rozhodne se vzepřít pravidlům nebeského korporátu a rozpoutá řadu událostí, které obrátí dění na nebi i na zemi vzhůru nohama. Ústřední melodie muzikálu tvoří gospelové písně amerického skladatele a zpěváka Briana Fentresse, které napsal přímo pro Marantha Gospel Choir. Samotní zpěváci, a dokonce i hudebníci si vyzkouší i herecké a akrobatické polohy. Choreografii tvoří Václav Kuneš z 420PEOPLE a režie se ujal Petr Horníček z Losers Cirque Company.

Máme radost, že se se nám ve spolupráci s 420PEOPLE a Maranatha Gospel Choir podařilo vymyslet projekt, který na české scéně dosud nebyl realizován. Náš originální akrobatický muzikál bude plný dechberoucí akrobatických triků, působivých tanečních výkonů a živé rajské hudby, která se určitě dotkne srdcí našich diváků. A samozřejmě jsme nemohli vynechat strhující příběh o lásce tak intenzivní, že naruší zajetý pozemský i nebeský řád,“ popisuje projekt principál Losers Cirque Company Petr Horníček.

Vstupenky na Nebesa a další „hvězdná“ představení souboru Losers Cirque Company je možné zakoupit v síti GoOut už nyní. Program letní scény se bude postupně rozšiřovat o další termíny představení Losers Cirque Company a dalších souborů, odpolední představení pro děti a doprovodné pohybové workshopy pod širým nebem.

Skupina Losers Cirque Company má svůj počátek v televizním pořadu Česko Slovensko má talent. Dvojici ve složení Petr Horníček a Zdeněk Moravec se podařilo první ročník talentové soutěže vyhrát. Postupně rozšiřovali svou uměleckou činnost a do paměti diváků se zapsali například bláznivým kabaretem Lidoskop. Později začali vystupovat s dalšími akrobaty a tanečníky a vznikla jejich první inscenace The Loser(s), podle které si začali říkat Losers / Losers Cirque Company. Nyní mají díky spolupráci s vyhlášenými umělci z dalších oborů ve svém repertoáru na deset celovečerních představení, se kterými pravidelně vystupují u nás i v zahraničí. Losers mají na svém kontě i ocenění Herecké asociace, která Petra Horníčka zařadila do nominace na Ceny Thálie za mimořádný výkon v inscenaci Ego. V současné době obnovují tradici Branického divadla, které provozují pod názvem Divadlo BRAVO! A kde je dalším rezidenčním umělcem mim Radim Vizváry.

Jiří Kylián (foto Balet ND)

Jiří Kylián oslaví slaví 75. narozeniny
Jiří Kylián, významný světový choreograf, oslaví 21. března již své 75. narozeniny. Patří k nejslavnějším Čechům a je nositelem jednoho z nejvyšších ocenění na poli umění. Členství v prestižní francouzské Akademii krásných umění mu bylo oficiálně uděleno při slavnostním ceremoniálu 13. března 2019 v Paříži. Při inauguraci dostává každý nový člen akademie meč, který má jeho profesi symbolizovat. Tento artefakt se stává jeho atributem a zbraní na obranu umění a kultury. Má navíc výstižně vyjadřovat podstatu umělcova světa. Její královská Výsost princezna hannoverská předala Jiřímu Kyliánovi meč dle jeho vlastního návrhu, na jehož jílci je zpodobněna tanečnice – Ptačí žena stojící na stříbrných křídlech. Symbol, že umění choreografie je povýšeno na novou úroveň. Jiří Kylián je prvním tvůrcem na světě, který toto významné ocenění získal a kvůli kterému se akademie rozhodla otevřít novou kategorii: Choreografie.

U příležitosti tohoto výročí uvádí Balet ND spolu s Českou televizí 21. března na programu ČT art (ve 20:15 hod.) reprízu záznamu přímého přenosu premiéry inscenace Kylián – Mosty času z historické budovy Národního divadla. Kromě toho nabídne Balet ND na oficiálním YouTube kanále zdarma ke zhlédnutí od 21. do 27. března dokument Jeden rok v životě choreografa Jiřího Kyliána, který mapuje právě ojedinělý rok 2018–2019, kdy se v životě Jiřího Kyliána objevily dva významné milníky. Prvním byla slavnostní premiéra u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky v pražském Národním divadle. Komponovaný večer s názvem Kylián – Mosty času s mimořádným úspěchem představil divákům čtyři balety, které osobně mistr Kylián nazkoušel se souborem Baletu ND. Druhým důležitým okamžikem bylo udělení již zmíněného rytířského řádu francouzské Akademie krásných umění. U žádné z těchto událostí nechyběla kamera režiséra Martina Kubaly. A nejenom to – Jiří Kylián poodhalil zákulisí obou akcí a doplnil je nesmírně moudrými, a přitom skromnými komentáři o svém životě a tvorbě. Oficiální YouTube kanál Baletu ND najdete na https://www.youtube.com/narodnidivadlobalet

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments