Choreografka reaguje na práci kurátora: Tanec mezi protiklady

Jak mnohovrstevnaté jsou vztahy mezi současným tancem a vizuálním uměním? Mezinárodně uznávaná choreografka Alice Chauchat spolu s tanečnicemi Hanou Polanskou, Nhung Dang, Ran Jiao a Danielou Kolkovou završuje práci na projektu Museography Choreography čili „choreografii vztahů“, jak je scénuje stálá expozice Národní galerie Praha 1939–⁠2021: Konec černobílé doby.
Z projektu Museography Choreography (foto Dragan Dragin)
Z projektu Museography Choreography (foto Dragan Dragin)

V rešeršní fázi, v dialogu s kurátorem Michalem Novotným, umělecký tým zkoumal vnitřní dynamiku výstavní instalace a její možné ozvěny v choreografických strukturách. Nyní tým představuje výsledky tohoto procesu jako průběžnou taneční performanci v produkci Centra choreografického rozvoje SE.S.TA a ve spolupráci s Národní galerií Praha.

Choreografická odpověď na kurátorskou práci
Performance Alice Chauchat je odpovědí na kurátorskou práci autorů výstavy Konec černobílé doby. Výstava zkoumá, jak se rozpouštějí binární protiklady a mění časem svůj diskurzivní a politický význam. Umělecká díla, estetika a metodologie jsou přitom řazeny do kategorií, které sice nezanikají, ale ztrácejí svou domnělou pevnost. A právě tuto proměnlivost Chauchat reflektuje ve své choreografii: „Namísto zaměření na některou ze sekcí výstavy jsem se rozhodla svou choreografickou odpověď opřít o dva její aspekty, které prostupují celou výstavou – neustálé vytváření a boření kategorií spolu s rozostřením pojmu kvality, kterou lze vnímat jako nestálou, nikoliv dogmaticky vnucovanou.“

Sbírka vztahů… pulzující pole napětí…
Chauchat v prostoru pátého patra Veletržního paláce vytváří metastabilní situaci – analogickou k výstavní instalaci – ze které se tance vynořují a vzájemně na sebe reagují. Každá z tanečnic svým tancem podle enigmatických zadání choreografky neustále aktualizuje osobní sbírku pohybů a zkušeností, podobně jako se umělecké dílo aktualizuje vystavováním.

„V performanci natahuji čas a směřuji pozornost k jedinečnosti každého tance. Ozvěny a kontrasty se rozprostírají v čase a prostoru, napětí spjaté s očekáváním nikdy nepolevuje. Návštěvníci jsou zváni, aby v této situaci po nějaký čas prodlévali a vnímali dálky či zblízka chvějící se pole mezi tanečnicemi. Pozorovali tance, jak se objevují ve vztazích, které jsou sice často nečitelné, ale přítomné a patrné,“ dodává Alice Chauchat.

Tanec v galerii (foto Dragan Dragin)
Tanec v galerii (foto Dragan Dragin)

Jak se tančí mezi protiklady a odolává kategorizaci, budete mít možnost zažít ve Veletržním paláci 10. a 11. září od 15:00 do 18:00, později také 8. a 9. října. Museography Choreography můžete kdykoli v tomto čase navštívit zdarma. Nenechte si ujít jedinečný zážitek, který vás zcitliví vůči jemným kvalitám současného pohybového i vizuálního umění. Další informace a novinky najdete na webu SE.S.TA a Národní galerie.

Kdo je Alice Chauchat
Francouzská tanečnice dlouhodobě žijící v Berlíně, Alice Chauchat, je výrazná umělecká osobnost, jež přispěla do dvou vlivných antologií o tanci, Post-dance a Movement Research. Tyto knižní antologie posledních deset let živí a formují západní scénu současného tance. V její práci, která je zakotvena v pojmech spolupráce a etiky pospolitosti, jde o neustálé zkoumání v podobě choreografické tvorby, výuky, kolektivní praxe a psaní. Chauchat má výjimečné nadání odhalovat materiální rozměr myšlení a rozvrstvenou realitu těl, která jsou vždy zároveň fyzická, intelektuální, sociální a emocionální. Vytváří díla, která rezonují s diváky po celém světě v divadlech, muzeích a městských prostorách. Je spoluzakladatelkou několika tanečních kolektivů v Evropě (např. everybodystoolbox a PerformingArtsForum). Působila také jako hostující profesorka na HZT v Berlíně a JLU v Giessenu.

O cyklu Tanec v galerii
Tanec v galerii je transdisciplinární projekt, který zkoumá mnohovrstvé souvislosti mezi pohybem a výtvarným uměním v site-specific kontextu muzea umění. Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA organizuje tento projekt každoročně ve spolupráci s Národní galerií Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments