Chotěbořské varhany za 1,8 milionu korun by mohly znovu hrát už letos

Varhany v chotěbořském kostele sv. Jakuba by mohly znovu začít hrát v letošním roce. Nástroj z roku 1908 byl ve špatném stavu, podstatná část byla převezená do varhanářské dílny. Tam bude varhanář Petr Fischer opravené díly znovu skládat. Na opravy za 1,8 milionu korun se zatím i pomocí "adopce" píšťal podařilo vybrat přes milion. Spolek, který peníze shání, se o podporu uchází také v soutěži veřejných sbírek Máme vybráno.

Varhany v kostele sv. Jakuba – Chotěboř (foto Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři)
Varhany v kostele sv. Jakuba – Chotěboř (foto Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři)

Aktivita spolku pro opravu varhan trvá od léta 2016, první etapa oprav začala před třemi lety. Varhany, které postavil varhanář Jan Tuček, už byly podle předsedy spolku Jakuba Pikly za hranicí své životnosti. „Na projektu jsme spolupracovali s diecézním organologem,“ uvedl.

Varhany jsou nefunkční déle než jeden rok. Podstatná část byla snesená z kůru a odvezená do varhanářské dílny. Mezitím byla opravená i skříň varhan. „Pevně věříme, že se nám podaří už během letošního roku část těch varhan zprovoznit, aby se na ně dalo alespoň částečně hrát,“ řekl Pikla.

Na opravy varhan opakovaně přispělo město, peníze na ně plynou i díky veřejné sbírce. Lidé si také mohou na webu vybrat některou z varhanních píšťal a za určitou částku ji symbolicky adoptovat. Zdrojem příjmů byly rovněž výtěžky z benefičních akcí. „Teď je bohužel víc než rok není možné pořádat,“ připomněl předseda spolku dopady koronavirové epidemie.

Mezi 305 účastníky letošní soutěže Máme vybráno zaměřené na záchranu kulturního dědictví je deset projektů z Vysočiny. Lidé mohou svým hlasem na webu podpořit například sbírku na opravy kostela v Zahrádce, kostelů pod hradem Lipnice, v Havlíčkově Brodě, Jaroměřicích nad Rokytnou a v Rovné, na kapli sv. Anny v Pelhřimově nebo na zvony v Domaníně a Vojslavicích.

První kolo hlasování končí 20. června, krajští finalisté postoupí do druhého kola. Jména vítězů, kteří se podělí o 100.000 korun, budou vyhlášená 14. září v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments