Chvála cembala v koncertním cyklu Café crème

Programově i interpretačně zajímavý koncertní cyklus CAFÉ CRÉME, probíhající již jedenáctým rokem v kostele sv. Vavřince, pokračoval v únoru 2019 pod hlavičkou „Znovuzrození cembala“. Cembalo je ostatně charakteristickým programovým pojítkem všech koncertů tohoto cyklu, který založila a připravuje cembalistka Monika Knoblochová, vyučující cembala Akademie múzických umění. Součástí každého tematicky odlišného koncertu je vždy zasvěcený komentář Moniky Knoblochové, jakož i účast řady spoluúčinkujících interpretů z různých oborů umění, kdy hudebníky doplňují pěvci, tanečníci a herci, kteří zpestřují programovou náplň. Nechybí ani občerstvení, které připravují sami umělci, a které je po koncertu k dispozici při debatě publika s účinkujícími.
Café crème (foto Jan Komárek)

Tentokrát byla v průběhu koncertu připomenuta známá polská cembalistka Wanda Landowska, která na počátku 20. století započala s úspěšnou propagací nástroje, který měl své pevné místo v hudebním životě baroka a který počátkem období romantizmu téměř vymizel z koncertních pódií. Landowska iniciovala nejen další technický vývoj tohoto nástroje, ale i nový přístup k interpretaci a postupné obohacování soudobé hudební literatury pro cembalo.

Znamenitým entrée do programu byly Promenády pro flétnu, housle a cembalo našeho Bohuslava Martinů, který věnoval cembalu řadu skladeb. Od významného člena populární Pařížské šestky Daria Milhauda zazněla Sonáta pro cembalo a housle. Zajímavým dílem ovšem zcela jiného charakteru byla Triová sonatina pro flétnu a klarinet Florenta Schmitta. První polovinu koncertu uzavřela apartní Dvě interludia pro housle a cembalo Jacquese Iberta. Po přestávce přispěl do programu Heitor Villa Lobos, a to skladbou Chóro č. 2 pro flétnu a klarinet. Následovala Sonáta pro flétnu a cembalo cembalistky a skladatelky Margueritte Roesgen-Champion. Zajímavý a objevný večer byl zakončen Koncertem pro flétnu, hoboj, klarinet, housle, violoncello a cembalo Manuela de Fally, v němž si společně zamuzicírovali flétnistka Clara Nováková, hobojista Jan Souček, klarinetista Karel Dohnal, houslistka Adéla Štajnochrová, violoncellista Lukáš Polák a cembalistka Monika Knoblochová, kteří se v dokonalé interpretaci celého programu předvedli v nejlepším světle a připravili posluchačům ve zcela zaplněném prostoru mimořádný umělecký zážitek, který jen potvrzuje úspěšnost a prospěšnost této kulturní aktivity.

Café crème (foto Jan Komárek)

Koncerty Hudebního salónu Café crème se konají zpravidla osmkrát do roka, a již poslední únorovou neděli bude čas na další. Program s názvem „Mým sídlem je kapka rosy“ vzdává poctu německé křesťanské světici Hildegardě von Bingen. Publikum si bude moci vychutnat nejen její hudbu, ale i obrazy a filosofické texty. Zpěvačku Barboru Kabátkovou a její středověkou harfu doplní Monika Knoblochová citlivě vybranými soudobými cembalovými skladbami. Můžeme se těšit na velmi nevšední umělecký zážitek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat