Poslední rozloučení s operní pěvkyní Marií Steinerovou

Kulturní veřejnost se 23. února 2019 v brněnské bazilice na Mendlově náměstí rozloučila s pěvkyní Marií Steinerovou, dlouholetou sólistkou Janáčkovy opery a držitelkou Ceny Thálie za celoživotní dílo. Zemřela 14. ledna 2019 v 96 letech. O rozloučení informovala divadelní publicistka Eva Šlapanská.
Marie Steinerová (archiv OP)

Pozdější vynikající představitelka dramatických operních postav se narodila v roce 1923 v Mladé Boleslavi do rodiny operní pěvkyně a činoherního herce.

Já vím o opeře od narození, protože moje maminka byla operní zpěvačka. Já odmala slyšela, jak si studuje role, a třeba mě vzala i na premiéru. Taky na generálky jsem mohla už jako malá,“ řekla Steinerová loni v rozhovoru pro studentský web Masarykovy univerzity.

Ještě za studií v Praze získala v sezoně 1942/1943 angažmá v Divadle Vlasty Buriana. Po boku principála si zahrála i hlavní ženskou roli ve filmu Ryba na suchu. Prošla také dalšími divadly v Praze a Ostravě, než v roce 1948 zakotvila jako sopranistka v brněnské opeře, kde zůstala do penze. Vrcholným uměleckým obdobím se pro ni stala především 50. a 60. léta. Byla představitelkou především janáčkovských rolí a největší úspěchy slavila v roli Kostelničky v Její pastorkyni. Steinerová se objevila také například v titulních rolích v Libuši Bedřicha Smetany nebo operách Aida a Tosca. Thálii za celoživotní mistrovství převzala v březnu 2005 na jevišti pražské první scény.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Poslední rozloučení s operní pěvkyní Marií Steinerovou

  1. Bakalovu nahravku Jeji Pastorkyne s damami Steinerovou a Domaninskou pokladam osobne za tzv. referencni.

Komentáře jsou uzavřeny.