Clarinet Factory zaujal ruskou filmařku i velké hudební veletrhy

Český čtyřčlenný soubor klarinetistů Clarinet Factory inspiroval k animovanému klipu ruskou filmařku Jekatěrinu Nevostrujevovou. Zaujala ji jeho skladba Bird Song z alba Out of Home z roku 2010. Kvartet se navíc dostal do oficiálního výběru porot na hudebních veletrzích v Montrealu a Rotterdamu. Výsledkem je například současné turné v kanadské provincii Ontario.
Clarinet Factory (foto Kristina Cysařová)

Mám dojem, že se s Clarinet Factory nyní nacházíme v tak trochu ‚filmovém období‘. První vlaštovkou je právě klip Bird Song, který k nám doputoval z ruského Jekatěrinburgu. Jak na nás Jekatěrina přišla, nevíme, ale je vtipné, že její mail psaný lámanou češtinou skončil ve spamu naší manažerky a před vymazáním jej zachránila jen letmo zahlédnutá zmínka o Clarinet Factory. Aktuálně jednáme o dalším použití naší hudby ve filmu, víc zatím prozradit nemohu,“ uvedl kapelník Jindřich Pavliš.

Mezi další zahraniční úspěchy Clarinet Factory patří letošní účast na vyhledávacích hudebních veletrzích Mundial Montreal v Kanadě a Classical: NEXT v Rotterdamu. Výsledkem je například nynější turné se šesti koncerty v Ontariu. „Třeba na Sunfest, kterým naše kanadské turné startujeme dvěma koncerty, přichází až zhruba 250.000 lidí. Další zastávky jsou na Kultrún world music festivalu v Kitcheneru a českými krajany ve spolupráci s ambasádou pořádaný koncert v Torontu,“ uvedl před odletem do Kanady Pavliš.

Clarinet Factory vedle klarinetisty Pavliše, který je členem PKF – Prague Philharmonia, tvoří Vojtěch Nýdl (Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Afflatus Quintet), Petr Valášek (Orchestr Karla Vlacha) a Luděk Boura (Státní opera Praha). Jako stálý host hraje se souborem na percuse Alan Vitouš. Soubor vydal několik alb se soudobou klasickou a alternativní hudbou. Spolupracoval se zpěvačkami Lenkou Dusilovou a Janou Koubkovou, zahrál si s Bobby McFerrinem či Filharmonií Brno. Před čtyřmi lety soubor reprezentoval Česko na mezinárodním hudebním veletrhu Womex. Zatím poslední album s názvem Meadows vydal v roce 2017. Loni získal ocenění Classic Prague Awards v soutěžní kategorii Crossover.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat