Classic Prague Awards 2018: Poslední přání Soni Červené a čtveřice talentovaných dětských hudebníků

Ceny klasické hudby získali houslista Jiří Vodička i Česká filharmonie. Ocenění za celoživotní přínos obdržela spolu s Josefem Pančíkem i Soňa Červená, která při té příležitosti uvedla: "mé poslední přání je, aby v Praze byly opět dva operní domy, které si budou navzájem konkurovat."
Classic Prague Awards, Filharmonie Hradec Králové, Petr Vronský (foto: Pavla Hartmanová)

Houslisté Jiří Vodička a Milan Al-Ashhab i Česká filharmonie patří mezi vítěze ceny klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018. Ceny třetího ročníku v sobotu 19.1 v přímém přenosu České televize předali v pražském Obecním domě. Večer moderoval hudební publicista Jiří Vejvoda. Jediné české ceny určené hudebníkům klasické hudby byly předávány v jedenácti kategoriích.

Jsem přesvědčen, že letošní výsledky vypovídají o vysoké úrovni současné klasické hudby a její světlé budoucnosti. Ocenili jsme úspěšné soudobé skladatele i hudebníky, ale také hudební tělesa nebo instituce, které dlouhodobě formují dobré jméno české kultury u nás a ve světě,” uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Ocenění za sólistický výkon získal houslista Jiří Vodička díky svému vystoupení na novoročním koncertě České filharmonie 2018 v pražském Rudolfinu. Z vítězství v kategorii komorní výkon se radovalo Bennewitzovo kvarteto a křišťálovou trofej za vokální výkon si odnesl uznávaný Pražský filharmonický sbor, který byl zároveň poctěn i speciální Cenou České televize. Prvenství v kategorii orchestrální výkon obhájila Česká filharmonie, letos za provedení Symfonie č. 2 c moll Gustava

Classic Prague Awards, Klára Gibišová (foto: Pavla Hartmanová)

Mahlera pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova.

I letos vybírala odborná porota tvořená sopranistkou Gabrielou Beňačkovou, klarinetistou a pedagogem Jiřím Hlaváčem, houslovým virtuózem Václavem Hudečkem, klavíristou a pedagogem Ivanem Klánským a skladatelem Ondřejem Soukupem nejvýraznější nahrávku roku v klasické hudbě. Nad nominovanými novinkami Martinů Voices nebo Czech Ensemble Baroque zvítězil Baborák Ensemble a jeho nahrávka Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie.

Oproti loňskému ročníku, který neměl laureáta trofeje za soudobou kompozici, se z této ceny tentokrát těšil skladatel Kryštof Mařatka. Nejzajímavější crossover projekt nabídla podle poroty varhanice a zpěvačka Katta s autorským projektem Vox Organi. Triumfovala nad zavedenými jmény, jakými jsou kapela Čechomor nebo producent Floex.

Classic Pragur Awards, Lukáš Vasilek (foto: Pavla Hartmanová)

Talentem roku se stal šestadvacetiletý český houslista Milan Al-Ashhab, nositel první ceny v prestižní soutěži Fritze Kreislera konané ve Vídni.

Už na konci loňského listopadu porota oznámila, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. “Oba laureáti patří mezi neodmyslitelná jména české klasiky. Ocenění za celoživotní přínos vnímáme jako naši formu poděkování za to, co všechno pro tuzemskou kulturu udělali,” podotkl Besser.

Classic Prague Awards , Soňa Červená, (foto: Pavla Hartmanová)

Křišťálová trofej za propagaci České hudby v zahraničí včetně přízviska International Ambassador of Czech Music poputuje k prestižnímu hudebnímu nakladatelství Bärenreiter, celosvětově největšímu dodavateli notových materiálů české hudby.

Galavečer Classic Prague Awards 2018 se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Během večera se představila Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků Klára Gibišová, Vilém Jirsa, Adam Klánský a Jan Vobořil.

 

Classic Prague Awards 2018

Sólistický výkon

Jiří Vodička – housle

Camille Saint-Saens: Introduction and Rondo Capriccioso, op. 28
Pablo de Sarasate: Carmen fantasy, op. 25
Rudolfinum – 1. ledna 2018

Komorní výkon

Bennewitzovo kvarteto

Robert Schumann, Bohuslav Martinů,
Franz Schubert – komorní koncert ČSKH
Rudolfinum – 29. ledna 2018

Vokální výkon

Pražský filharmonický sbor

sbormistr Lukáš Vasilek
Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll “ Vzkříšení”
Rudolfinum – 10. října 2018

Orchestrální výkon

Česká filharmonie

dirigent Semjon Byčkov
Gustav Mahler: Symfonie č. 2 c moll “ Vzkříšení”
Rudolfinum – 10. října 2018

 

Nahrávka roku

Baborák Ensemble

Wolfgang Amadeus Mozart:
Koncertantní symfonie Supraphon

Crossover projekt

Katta

Projekt Vox Organi – varhanní autorský recitál
Olomouc – 30. září 2018

Soudobá kompozice

Kryštof Mařatka

origINovation
Salle Cortot, Paříž – 16. dubna 2018

TALENT ROKU

Milan Al-Ashhab

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]