Classic Prague Awards 2018 pro Českou filharmonii nebo Čechomor?

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards 2018 mohou získat za orchestrální výkon Česká filharmonie i Čechomor za projekt s dechovým orchestrem Kumpánovi muzikanti. Slavnostní vyhlášení vítězů v nominačních i soutěžních kategoriích se uskuteční 19. ledna 2019 ve Smetanově síni Obecního domu. Ze zveřejněných nominací vyplývá, že uspět mohou známí umělci, přední hudební tělesa, mladé talenty i experimentátoři napříč žánrovým spektrem.
Classic Prague Awards (foto CPA)

Ve třetím ročníku Classic Prague Awards se sešel ojedinělý výběr umělců, který reflektuje evoluci v oblasti české klasické hudby. Jako tradičně se s odbornou porotou snažíme co nejkomplexněji sledovat dění v průběhu celého roku a z přihlášených následně vybrat to opravdu nejzajímavější,” uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

O nominovaných i vítězích ve všech kategoriích rozhodují odborné vedlejší poroty v čele s hlavní porotou osobností klasické hudby. Tvoří ji sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Už na konci listopadu oznámili, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. Porota také sdělila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat houslistka Olga Šroubková, klavírista Lukáš Klánský nebo houslista Milan Al-Ashhab.

Na Classic Prague Awards 2018 byli v kategorii sólistický výkon nominováni Milan Al-Ashhab (housle), Markéta Cukrová (mezzosoprán) a Jiří Vodička (housle), za komorní výkon Bennewitzovo kvarteto, trio Jaroslav Březina, Sylva Čmugrová a Martin Kasík a Klavírní kvarteto Josefa Suka, za orchestrální výkon pak Česká filharmonie, Ensemble Inégal a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Nahrávkou roku se může stát Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie (Baborák Ensemble), Bohuslav Martinů: Madrigaly (Martinů Voices) nebo František Xaver Richter: Te Deum (Czech Ensemble Baroque).

V kategorii vokální výkon porota nominovala Ensemble Inégal, Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor Praha. Držitelem ceny za soudobou kompozici se stane Aleš Březina, Kryštof Mařatka nebo Lukáš Sommer. Nominaci za crossover projekt získali Čechomor a dechový orchestr Kumpánovi muzikanti (CD Nadechnutí), Floex + Tom Hodge a SOČR (CD A Portrait Of John Doe) a Katta (Projekt Vox Organi – varhanní autorský recitál).

Ani letos nezapomínáme na speciální Cenu České televize pro klasiku roku ani na trofej za propagaci české hudby v zahraničí, určenou významným zahraničním osobnostem nebo institucím, které dlouhodobě vzdávají hold odkazu české klasiky,” dodal ředitel soutěže Besser.

Galavečer s podtitulem Svátek české klasiky odvysílá v živého přenosu České televize na stanici ČT Art.

Na slavnostním večeru vystoupí Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Petra Vronského, houslista Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na