Classic Prague Awards 2018 pro Českou filharmonii nebo Čechomor?

Cenu klasické hudby Classic Prague Awards 2018 mohou získat za orchestrální výkon Česká filharmonie i Čechomor za projekt s dechovým orchestrem Kumpánovi muzikanti. Slavnostní vyhlášení vítězů v nominačních i soutěžních kategoriích se uskuteční 19. ledna 2019 ve Smetanově síni Obecního domu. Ze zveřejněných nominací vyplývá, že uspět mohou známí umělci, přední hudební tělesa, mladé talenty i experimentátoři napříč žánrovým spektrem.
Classic Prague Awards (foto CPA)

Ve třetím ročníku Classic Prague Awards se sešel ojedinělý výběr umělců, který reflektuje evoluci v oblasti české klasické hudby. Jako tradičně se s odbornou porotou snažíme co nejkomplexněji sledovat dění v průběhu celého roku a z přihlášených následně vybrat to opravdu nejzajímavější,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

O nominovaných i vítězích ve všech kategoriích rozhodují odborné vedlejší poroty v čele s hlavní porotou osobností klasické hudby. Tvoří ji sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Už na konci listopadu oznámili, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. Porota také sdělila, že cenu v kategorii talent roku mohou získat houslistka Olga Šroubková, klavírista Lukáš Klánský nebo houslista Milan Al-Ashhab.

Na Classic Prague Awards 2018 byli v kategorii sólistický výkon nominováni Milan Al-Ashhab (housle), Markéta Cukrová (mezzosoprán) a Jiří Vodička (housle), za komorní výkon Bennewitzovo kvarteto, trio Jaroslav Březina, Sylva Čmugrová a Martin Kasík a Klavírní kvarteto Josefa Suka, za orchestrální výkon pak Česká filharmonie, Ensemble Inégal a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Nahrávkou roku se může stát Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie (Baborák Ensemble), Bohuslav Martinů: Madrigaly (Martinů Voices) nebo František Xaver Richter: Te Deum (Czech Ensemble Baroque).

V kategorii vokální výkon porota nominovala Ensemble Inégal, Kühnův dětský sbor a Pražský filharmonický sbor Praha. Držitelem ceny za soudobou kompozici se stane Aleš Březina, Kryštof Mařatka nebo Lukáš Sommer. Nominaci za crossover projekt získali Čechomor a dechový orchestr Kumpánovi muzikanti (CD Nadechnutí), Floex + Tom Hodge a SOČR (CD A Portrait Of John Doe) a Katta (Projekt Vox Organi – varhanní autorský recitál).

Ani letos nezapomínáme na speciální Cenu České televize pro klasiku roku ani na trofej za propagaci české hudby v zahraničí, určenou významným zahraničním osobnostem nebo institucím, které dlouhodobě vzdávají hold odkazu české klasiky,“ dodal ředitel soutěže Besser.

Galavečer s podtitulem Svátek české klasiky odvysílá v živého přenosu České televize na stanici ČT Art.

Na slavnostním večeru vystoupí Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Petra Vronského, houslista Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat