Novoroční koncerty Brněnské filharmonie oslaví i významná jubilea

Čtyřem slavným jubilantům věnuje své novoroční koncerty brněnská filharmonie. Od narození Jacquese Offenbacha, Stanislawa Moniuszka a Franze von Suppé uplyne v roce 2019 rovných 200 let, Nikolaj Andrejevič Rimskij Korsakov se narodil před 175 lety. Uvedla to mluvčí orchestru Kateřina Konečná.
Raphael Wallfisch (foto © Ján F. Lukáš)

Slavnostní večer zahájí britský sólista Raphael Wallfisch s Dvořákovým koncertem. V druhé půli zazní nejprve předehra k Suppého opeře Lehká kavalérie, která bývá často hrána i samostatně a patří k notoricky známým díky břeskným fanfárám. Následuje předehra k Carské nevěstě Rimského-Korsakova, která je samostatnou symfonickou básní, jež se zbytkem hudby opery nemá příliš společného, stejně tak je to s následující Moniuzskovou předehrou k opeře Halka. Večer uzavře předehra k Offenbachově Orfeovi v podsvětí s velmi efektními houslovými sóly.

Stejně jako v první den letošního roku odehraje filharmonie na Nový rok dva koncerty. “To proto, že po odchodu z Janáčkova divadla nezvládneme uspokojit všechny zájemce. Hlediště Stadionu má oproti divadlu přibližně poloviční kapacitu. Všem posluchačům však mohu slíbit, že příští rok už se dočkají Novoročního koncertu ve slavnostním prostředí Janáčkova divadla,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Odpolední program v 16:00 zazní ve zkrácené verzi, večerní pak v plné, tedy i s předehrami Moniuzska a Offenbacha. Začíná ve 20:00 a pro všechny posluchače je připraven slavnostní přípitek. Poslední vstupenky jsou k dispozici na webu filharmonie nebo v předprodeji v Besední ulici či v Domě pánů z Lipé. K dostání budou také na místě před začátkem koncertu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat