Collegium 1704 čeká nabitý srpen v zahraničí
Počátkem srpna se Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse poprvé představí na rakouském festivalu Innsbrucker Festwochen der Alten Musik v Innsbrucku a to s programem Il Polifemo, který měli možnost posluchači slyšet jako závěrečný koncert sezóny 2023/2024 v pražském Rudolfinu. Při té příležitosti byla uvedena nová nahrávka Il Polifemo vydaná u společnosti Accent. V programu zazáří vedle Collegia 1704 také italský basista Luigi De Donato a to v dílech Georga Friedrich Händela, Antonia Cestiho a Domenica Albertiho a dalších. Koncert se koná 2. srpna od 20:00 hodin v Schloss Ambras Innsbruck.
Již po šesté zamíří Collegium 1704 na jeden z nejprestižnějších a nejsledovanějších festivalů světa – Salzburger Festspiele. Po Bachovi, Biberovi, Stradellovi, Zelenkovi a Myslivečkovi je poprvé přizváno k provedení díla Wolfganga Amadea Mozarta, a to jeho Velké mše c moll. Pod taktovkou Václava Lukse se poprvé spolu s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 v sólových partech představí sopranistky Kateryna Kasper a Ana Maria Labin a českému publiku z koncertů i nahrávek dobře známí tenorista Krystian Adam a basista Krešimir Stražanac.
„Od roku 2015, kdy se představilo Collegium 1704 na Salzburger Festspiele s Bachovou Mší h moll poprvé, jsme se stali pravidelnými hosty tohoto celosvětově uznávaného festivalu klasické hudby. V rámci dalších hostování jsme představili široké spektrum repertoáru s akcentem na českou hudbu – vrcholná díla Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka. Letos jsme byli poctěni mimořádně čestným úkolem. Na dvou koncertech provede Collegium 1704 Mozartovu Mši c moll, jejíž každoroční uvedení v chrámu Svatopetrského arciopatství, místě, kde zazněla v roce 1783 poprvé, patří k nejdůležitějším festivalovým událostem. Pro Collegium 1704 se stane jedním z vrcholů našeho působení na tomto slavném festivalu,“ dodává dirigent a zakladatel souboru Václav Luks.
Tato nedokončená slavnostní mše, kterou Mozart zkomponoval ve Vídni v letech 1782 a 1783, zůstala monumentálním torzem. Přívlastky „velký“ či „monumentální“ jsou zcela na místě. Svým rozměrem, obsazením, inspiračními zdroji a uměleckou náročností se totiž Mše c moll odlišuje téměř od všech předchozích skladatelových mší. Koncerty se v rámci Salzburger Festspiele 2024 konají 7. a 8. srpna od 20:00 hodin ve Stiftskirche St. Peter.
Na jubilejním 20. ročníku nejvýznamnějšího polského festivalu Chopin a jeho Evropa ve Varšavě provede Collegium 1704 v Roce české hudby kompletní cyklus Má vlast Bedřicha Smetany. Ta bude v Polsku zahrána na historické nástroje vůbec poprvé. Mou vlastí Bedřicha Smetany zahajovalo Colegium v roce 2021 MHF Pražské jaro a z tohoto koncertu byla živě pořízena exkluzivní nahrávka vydaná u německého vydavatelství Accent.
Collegium 1704 a festival Chopin a jeho Evropa pojí deset let bohaté spolupráce s množstvím českých premiér a nahrávek, kterou korunují dva projekty – provedení Mé vlasti v roce 2024 ve Varšavě a prezentace čerstvého vítěze Klavírní soutěže F. Chopina na historické nástroje v rámci zahajovacího koncertu sezóny 2023/2024 Collegia 1704 v Rudolfinu a Drážďanech. Během deseti let představilo Collegium 1704 ve Varšavě řadu českých autorů – J. Myslivečka, J. D. Zelenku, J. L. Dusíka, J. Jírovce, A. Rejchu nebo A. Dvořáka, a mnoho českých sólistů v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou či basistou Janem Martiníkem.
Letošní motto festivalu Chopin a jeho Evropa a zbytek světa definuje jak rozsáhlou programovou nabídku, tak bohatství a rozmanitost účinkujících. Collegium posluchačům představí 31. srpna Žalmy polského renesančního skladatele Mikołaje Gomółky v akusticky výjimečném sále Witolda Lutosławského v Polském rozhlase a 1. září v sále Národní filharmonie Smetanovu Mou vlast.
Začátek podzimu v pražském Rudolfinu bude patřit jednomu z nejvýznamnějších českých festivalů vážné hudby, kterým bezpochyby je Dvořákova Praha. S Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 se představí mladý kanadský klavírista Eric Guo, který se stal vítězem Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže na historické nástroje v loňském roce. Zazní skladby Antonína Dvořáka – Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33, B. 63 a Hymnus Dědicové Bílé hory, op. 30, B. 134. Chybět nebude ani Symfonie č. 7 g moll Jana Václava Kalivody.
Sezónu 2024/2025 v pražském Rudolfinu zahájí Collegium 1704 oratoriem Abramo ed Isacco Josefa Myslivečka, které představuje jeden z vrcholů jeho díla a jehož první provedení v rámci Salzburger Festspiele v roce 2022 vyvolalo bouřlivé ovace ze strany publika i kritiků. První koncert sezóny se uskuteční 15. října v pražském Rudolfinu, bezprostředně na něj naváže provedení v Drážďanech 16. října a 19. října pak v Concertgebouw Amsterdam.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]