Collegium 1704 chystá oslavu svých desátých narozenin

Soubor Collegium 1704 a a Collegium Vocale 1704 oslaví deset let své existence uvedením monumentální Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha, se kterou se soubor hrající na dobové nástroje v létě představí mimo jiné v rámci prestižního festivalu v Salcburku. Vystoupení se uskuteční 30. a 31. března v Praze jako součást cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu.

“Deset let existence Collegium 1704 bylo mimo jiné spjato se jménem Bacha. Právě provedení Mše h moll v roce 2005 na Pražském jaru bylo impulsem k založení souboru Collegium Vocale 1704 a zformování orchestru Collegium 1704 do současné podoby. Proto se na březnové uvedení jako na připomenutí našich začátků velmi těším,” řekl umělecký vedoucí souboru a dirigent Václav Luks.

Minisérii tří mší začal koncert loni 15. prosince, při kterém Collegium 1704 v české premiéře uvedl dílo Jana Dismase Zelenky Missa Divi Xaverii. Cyklus pokračoval letos 19. února koncertem s Mozartovou Velkou mší c moll. Všechna představení byla vyprodána. “Zájem posluchačů mi přijde až neuvěřitelný. Náš první cyklus jsme začínali v roce 2008 v malém kostele sv. Vavřince na Malé Straně v obavě, zda naplníme kapacitu 120 míst. A dnes jsme schopni dvakrát za sebou vyprodat Rudolfinum,” uvedl Luks.Stará hudba hraná v autentické podobě je podle Lukse specifickým žánrem a těší ho pestrý sociologický průřez publikem se studenty i staršími posluchači. “Jsem rád, že máme kultivované publikum, které netleská mezi větami a automaticky si s posledními tóny nestoupá k ovacím ve stoje, protože tento projev uznání je v Praze v poslední době velmi zprofanovaný. Leckdo si myslí, že kdo si stoupne jako první, je největší hrdina, který dílu nejvíce rozumí,” konstatoval Luks.

Třetí sezonu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu završí koncert 28. dubna s první dámou francouzského baroka Sandrine Piau, která se tuzemskému publiku představí vůbec poprvé. Při příležitosti desetiletého výročí založení souboru ještě Collegium 1704 do konce roku chystá vydání nahrávky Missa Divi Xaverii na CD. “Na ohlížení není moc času a není to mojí vlastností. Nekochám se zašlou slávou, spíše se těším na novou práci,” dodal Luks.

Od roku 2007 jsou Collegium 1704 a a Collegium Vocale 1704 pravidelnými hosty festivalů v zahraničí. S Händelovým Rinaldem slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku. Rok 2013 byl zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu Olimpiade soubor představil v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku.

Soubor si přibližně osmimilionový rozpočet hradí ze zhruba 85 procent z vlastních zdrojů získaných zejména koncerty v zahraničí.

Foto Petra Hajská

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]