V Praze budou předány Ceny divadelní kritiky

V pražském Divadle Na zábradlí budou dnes večer vyhlášeni držitelé Cen divadelní kritiky, které dvacet dva let nesly v názvu jméno režiséra Alfréda Radoka. Ceny se udělují na základě ankety časopisu Svět a divadlo; letos hlasovalo šedesát devět kritiků. Žhavým kandidátem na některou z cen je Divadlo Na zábradlí, které se objevilo ve všech osmi kategoriích a celkem má devět nominací. Online přenos ceremoniálu odvysílá webu ČT24.Nejlepší inscenací roku se může stát drama Maryša Aloise a Viléma Mrštíkových, jak je v HaDivadle nastudoval režisér Lukáš Brutovský. Naději má i projekt Naivního divadla Liberec autorů Freda Rodriana, Víta Peřiny a kolektivu nazvaný O beránkovi, který spadl z nebe režisérky Michaely Homolové, a také představení Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel v režii Jana Friče v Divadle Na Zábradlí. Titul Divadlo roku 2014 mohou kromě Divadla Na zábradlí získat Studio Hrdinů z Prahy, brněnské HaDivadlo a Městské divadlo Kladno.

Kategorie Talent roku obsahuje v nominacích režiséra Lukáše Brutovského, herce Martina Donutila, režisérku Annu Petrželkovou a herečku Marii Poulovou.

Ze světa opery zaujala kritiku představitelka Salome v inscenaci Národního divadla, německá sopranistka Gun-Brit Barkmin. Jako hudba roku byla překvapivě označena zcela netradiční opera Aloise Háby Nová země, jejíž provedení proběhlo na prknech Národního divadla pod vedením Petra Kofroně. V této kategorii byla vybrána též hudba Aleše Březiny k inscenaci Národního divadla, nazvané 1914.

Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992. Loni ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že s nimi končí. Za důvod označila „rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen”.

Foto ČT24 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na