V Praze budou předány Ceny divadelní kritiky

V pražském Divadle Na zábradlí budou dnes večer vyhlášeni držitelé Cen divadelní kritiky, které dvacet dva let nesly v názvu jméno režiséra Alfréda Radoka. Ceny se udělují na základě ankety časopisu Svět a divadlo; letos hlasovalo šedesát devět kritiků. Žhavým kandidátem na některou z cen je Divadlo Na zábradlí, které se objevilo ve všech osmi kategoriích a celkem má devět nominací. Online přenos ceremoniálu odvysílá webu ČT24.Nejlepší inscenací roku se může stát drama Maryša Aloise a Viléma Mrštíkových, jak je v HaDivadle nastudoval režisér Lukáš Brutovský. Naději má i projekt Naivního divadla Liberec autorů Freda Rodriana, Víta Peřiny a kolektivu nazvaný O beránkovi, který spadl z nebe režisérky Michaely Homolové, a také představení Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel v režii Jana Friče v Divadle Na Zábradlí. Titul Divadlo roku 2014 mohou kromě Divadla Na zábradlí získat Studio Hrdinů z Prahy, brněnské HaDivadlo a Městské divadlo Kladno.

Kategorie Talent roku obsahuje v nominacích režiséra Lukáše Brutovského, herce Martina Donutila, režisérku Annu Petrželkovou a herečku Marii Poulovou.

Ze světa opery zaujala kritiku představitelka Salome v inscenaci Národního divadla, německá sopranistka Gun-Brit Barkmin. Jako hudba roku byla překvapivě označena zcela netradiční opera Aloise Háby Nová země, jejíž provedení proběhlo na prknech Národního divadla pod vedením Petra Kofroně. V této kategorii byla vybrána též hudba Aleše Březiny k inscenaci Národního divadla, nazvané 1914.

Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992. Loni ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že s nimi končí. Za důvod označila „rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen“.

Foto ČT24 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky