Collegium 1704 veze do Varšavy premiérový program

Dva koncertní programy a hned čtyři premiéry nabídne pražský orchestr Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse návštěvníkům 18. ročníku festivalu Chopin i jego Europa (Chopin a jeho Evropa). Společně s vokálním ansámblem Collegium Vocale 1704 a sólisty uvede 17. srpna v novodobé, respektive polské premiéře díla Józefa Krogulského a Antonína Rejchy. O dva dny později zazní v premiéře na historický nástroj v podání českého klavíristy Lukáše Vondráčka klavírní koncert Antonína Dvořáka a, opět v polské premiéře, symfonie Jana Křtitele Václava Kalivody. Collegium 1704 se představí na varšavském festivalu už pošesté.
Chopin i jego Europa 2021: Collegium 1704 (foto Wojciech Grzedzinski)
Chopin i jego Europa 2021: Collegium 1704 (foto Wojciech Grzedzinski)

„Těší mě, že na akci s takovým renomé, jako má festival Chopin i jego Europa, přispějeme novodobou premiérou k znovuobjevení jednoho z představitelů polského romantismu, pianisty, skladatele a pedagoga Józefa Krogulského, a především že uvedeme hned několik děl českých autorů – Rejchy, Dvořáka a Kalivody, jehož symfonie právem patří k mistrovským dílům romantismu. Velkou radost mám i z první spolupráce s klavíristou Lukášem Vondráčkem, který má, navzdory svému mládí, za sebou už řadu hvězdných okamžiků,“ říká dirigent a umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks.

Józef Władysław Krogulski měl od dětství pověst zázračného dítěte, v jedenácti letech si vysloužil přezdívku „polský Mozart“. V sedmnácti začal pracovat jako učitel klavíru a současně se na popud svého učitele Józefa Elsnera ujal organizace amatérských kostelních sborů. Pro své sbory začal také psát vlastní duchovní skladby – mše, hymny a kantáty. Jedním z vrcholných děl této tvůrčí etapy nadaného skladatele, jehož život předčasně, v 26 letech, utnulo onemocnění tuberkulózou, bylo jeho oratorium Miserere e mol, které zazní 17. srpna od 21:00 hodin v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 ve varšavské Bazilice sv. Kříže, kde je uloženo Chopinovo srdce. Poprvé pak polští diváci uslyší Requiem Antonína Rejchy, jednu z velkých vokálně instrumentálních skladeb českého uznávaného profesora kontrapunktu a fugy na pařížské konzervatoři, z jehož pedagogických spisů studoval i Bedřich Smetana nebo Fryderyk Chopin. Jako sólisté v Bazilice sv. Kříže vystoupí pravidelní spolupracovníci Collegia 1704 – německá sopranistka Mirella Hagen, altistka Václava Krejčí-Housková, polský tenorista Krystian Adam a člen Collegia Vocale 1704, basista Tomáš Šelc.

Program o dva dny později, 19. srpna od 18:00 hodin v sále Varšavské filharmonie, otevře předehra opery Wanda Antonína Dvořáka, následována Koncertem pro kytaru č. 1, op. 30 Maura Giulianiho, kytarového virtuóza a neobyčejně agilního italského skladatele počátku 19. století. V premiéře na historický nástroj, kladívkový klavír, pak zazní Klavírní koncert g moll Antonína Dvořáka a, opět v polské premiéře, Symfonie g moll českého houslového virtuóza a skladatele raného romantismu, Jana Křtitele Václava Kalivody. Sólových partů se ujmou mladý polský kytarista, absolvent varšavské Hudební univerzity Fryderyka Chopina, Mateusz Kowalski a český klavírista, vítěz řady prestižních mezinárodních soutěží, absolvent vídeňské konzervatoře, hudební akademie v Katovicích a New England Conservatory v Bostonu, kde aktuálně žije, Lukáš Vondráček

Chopin i jego Europa je světově nejvýznamnější chopinovský festival tradičně organizovaný varšavským Institutem Fryderyka Chopina, který se letos koná od 13. do 30. srpna. Program letošního 18. ročníku zahrnuje více než třicet koncertů v nejvýznamnějších sálech Varšavy. Většinu z nich bude streamovat a vysílat 2. kanál Polského rozhlasu. Vedle provedení děl zvučných jmen polského romantismu (Chopin, Mickiewicz, Moniuszko) nebo třeba tradiční programové řady zaměřené na historicky poučenou interpretaci se mohou letos diváci těšit i na vystoupení laureátů posledního ročníku prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina, který se uskutečnil od 27. listopadu do 4. prosince loňského roku.

Collegium 1704 vystoupilo na festivalu Chopin i jego Europa v letech 2014, 2016, 2017, 2019 a 2021. Dosud tam uvedlo významná díla českých skladatelů Jana Dismase Zelenky, Josefa Myslivečka, Jana Ladislava Dusíka, Jana Václava Hugo Voříška nebo Vojtěcha Jírovce, zástupců polského baroka i romantismu Bartłomieje Pękiela, Marcina Mielczewského, Fryderyka Chopina, Karola Kurpińského nebo česko-polského skladatele Jana Stefaniho, ale také skladby známých velikánů, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Gaetana Donizettiho, Luigiho Cherubiniho nebo Felixe Mendelssohna Bartholdyho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments