Collegium Marianum a barokní Vánoce: Jiskřivá energie a suverénní Jaromír Nosek

Poslední koncert podzimní části cyklu Barokní podvečery a vůbec celého ročníku se tradičně konal mezi svátky a byl věnován vánočnímu repertoáru. Protějšek k dílům Georga Philippa Telemanna, jemuž se dramaturgie letos věnovala soustavně, tvořily ukázky z kantátové tvorby pro období Vánoc Johanna Sebastiana Bacha a Johanna Kuhnaua. Vedle již osvědčených vokálních sólistů přizvala Jana Semerádová ke spolupráci sopranistku Cornelii Fahrion, která na poslední chvíli zastoupila nemocnou Hanu Blažíkovou, za což je třeba ji ocenit. I tentokrát se jednalo o hudebně vytříbenou oslavu Vánoc. 
Collegium Marianum: Puer natus est, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)
Collegium Marianum: Puer natus est, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)

Hostující sopranistka se představila v úvodní da capo árii Bachovy kantáty Süsser Trost, mein Jesus kömmt, BWV 151. Dvanáctiosminový takt v pomalém tempu, hladce plynoucí part příčné flétny a pravidelně kráčející doprovod navodil dojem zastavení času při Ježíšově narození. Tomu konvenoval i velmi subtilní projev sólistky. Ve střední rychlé části Cornelia Fahrion předvedla hbité koloratury, avšak žádoucí dynamický a výrazový kontrast nenabídla. Její nepříliš znělý a nosný hlas se i ve vyšší poloze poněkud ztrácel v continuu a doprovodu houslí a hoboje. Po basovém recitativu předneseném Jaromírem Noskem s dramatickou intenzitou přišla altová árie, v níž je jako sólový nástroj předepsán hoboj d’amore. Lucie Karafiátová si obstojně poradila s partem, který je pro zpěvačku poněkud nevýhodně položen, nicméně výrazově by árii slušelo o něco větší odhodlání či jistota vyjádřené v textu („V Ježíšově ponížení nacházím útěchu“). I krátký závěrečný chorál pak odhalil, že se nesešla zcela sourodá sestava pěvců.

Následovala ukázka z kantáty Unser Mund sei voll Lachens, která stejně jako předcházející dílo patří do třetího ročníku kantát. V náročném duetu sopránu a tenoru ztvárňujícím chvalozpěv „Chvála buď Bohu na Výsostech“/„Ehre sei Gott in der Höhe“ ukázal své vysoké kvality zejména Ondřej Holub. V Telemannově méně známé novoroční kantátě In Christo Jesu gilt weder Beschneidung zaujala především basová árie, kterou suverénně zazpíval Jaromír Nosek.

Collegium Marianum: Puer natus est, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)
Collegium Marianum: Puer natus est, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)

Po přestávce program pokračoval jediným čistě instrumentálním kusem večera – Telemanovým Koncertem pro dvě flétny, calchedon, smyčce a basso continuo, který prozrazuje francouzskou inspiraci. Jana Semerádová a Anna Špelinová podporované svými kolegyněmi a kolegy (v čele s koncertní mistryní Lenkou Torgersen) se zhostily svých partů s elegancí a jiskřivou energií, jež je pro Collegium Marianum v podobném repertoáru typická. Part calchedonu (jinak též zvaného galizona či colachon), což je druh basové loutny oblíbené v 18. století ve střední Evropě (včetně českých zemí), zastal Jan Krejča na teorbu.

Anoncovaný program zakončila radostně velebná kantáta na Hod Boží vánoční Uns ist ein Kind geboren, jejímž autorem je zřejmě Bachův předchůdce na postu svatotomášského kantora Johannes Kuhnau (dříve byla připisována právě Bachovi pod BWV 142). Kantátu otvírá krátké concerto a úvodní sbor. Basová árie náležitě vynikla v seriózním podání Jaromíra Noska. Tenorové číslo zazpíval s klidem a vroucností Ondřej Holub. Jeho hlas ušlechtilé barvy se dobře snoubil s krásně znějícími hoboji (Laura Hoeven a Petra Ambrosi) hrajícími ze zadní části pódia. Po recitativu jej napodobila Lucie Karafiátová v altové árii, kde se opakuje tentýž hudební materiál a vedoucí instrumentální party jsou svěřeny flétnám (v úvodu kantáty hrály Jana Semerádová a Anna Špelinová na flétny zobcové, zde je zaměnily za flétny příčné).

Tradicí na vánočních koncertech Collegia Mariana je výzva publiku ke společnému zpěvu – návštěvníci si mohli z not přiložených v programové brožurce zapět píseň Puer natus in Bethlehem ze sbírky Piae Cantiones z roku 1582ve čtyřhlasé sazbě a poté Děťátko rozkošné nám se narodilo ze sbírky Capella Regia Musicalis (vydané v letech 1693–4) Karla Václava Holana Rovenského.

Collegium Marianum: Puer natus est – Cornelia Fahrion, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)
Collegium Marianum: Puer natus est – Cornelia Fahrion, 30. prosince 2023 (zdroj Collegium Marianum, foto Petra Hajská)

Večer byl rozhodně dobrou pozvánkou na další ročník Barokních podvečerů, který tentokrát (s titulem „Všechny cesty vedou do Říma“) bude patřit především italským a v italským prostředím přímo ovlivněným autorům. Na prvním, dubnovém koncertě s repertoárem z děl Stradelly, Scarlattiho, Marcella a Bacha pak má jako sólistka vystoupit Hana Blažíková.

Hodnocení autora recenze: 70%

Barokní podvečery: Puer natus est
30. prosince 2023, 19:00 hodin
Praha, Kostel sv. Šimona a Judy

Program:
Johann Sebastian Bach: Kantáta na 3. svátek vánoční Süsser Trost, mein Jesus kömmt, BWV 151
Johann Sebastian Bach: Duet „Ehre sei Gott in der Höhe“ z kantáty Unser Mund sei voll Lachens, BWV 110
Georg Philipp Telemann: Kantáta na Nový rok In Christo Jesu gilt weder Beschneidung, TWV 1:930
Georg Philipp Telemann Koncert pro dvě flétny, calchedon, smyčce a basso continuo, TWV 53:h1
Johann Kuhnau (dříve připisována J. S. Bachovi, BWV 142): Kantáta na Hod Boží vánoční Uns ist ein Kind geboren

Účinkující:
Cornelia Fahrion – soprán
Lucie Karafiátová – alt
Ondřej Holub – tenor
Jaromír Nosek – bas
Collegium Marianum
Jana Semerádová – flauto traverso, umělecká vedoucí

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments