Nabucco otevře druhou část sezóny kinopřenosů z Metropolitní opery

Prvním kinopřenosem z newyorského operního svatostánku v roce 2024 bude klasika všech klasik. Po trojici premiér se na plátnech kin celého světa představí Nabucco, rané dílo Guiseppe Verdiho v hlavních rolích s Ljudmylou Monastyrskou, Georgem Gagnidzem a Marií Barakovou. V kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, je Nabucco na programu v sobotu 6. ledna 2024 v síti Cinestar, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Pražské projekce přímého přenosu jsou již vyprodané, další možnost je zhlédnout záznam 14. ledna v kině Aero.
Giuseppe Verdi: Nabucco, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
Giuseppe Verdi: Nabucco, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Opera, která se odehrává v období pádu prvního jeruzalémského chrámu a dlouholetého zajetí Izraelitů v Babylóně se volně inspiruje starozákonní látkou a je obecně považována za dílo, které pomohlo vybudovat reputaci skladatele z Giuseppe Verdiho a proměnit jej v jednu z nejvýznamnějších osobností operních dějin. Sám autor o své třetí opeře později mluvil jako o té, s kterou jeho umělecká kariéra doopravdy začala.

S odstupem času lze konstatovat, že „dílu vzniklému pod šťastnou hvězdou“ (jak jednou Verdi konstatoval), napomohlo i načasování. Utrpení Židů pod bičem Babylóňanů a jejich snaha o osvobození totiž dobře zapadala do patriotických snah o vybudování nového sjednoceného italského národa. V tomto ohledu je výrazný slavný chór hebrejských otroků („Va, pensiero“), v němž Izraelité vyjadřují svou touhu po vlasti. Chór se stal symbolem touhy země po jednotě a vzrušené éry italských dějin spojené s hnutím Risorgimento.

Klasická inscenace patřící do zlatého fondu Metropolitní opery v New Yorku slibuje monumentální podívanou zasazenou do působivých kulis starověkého Jeruzaléma a Babylónu. V tomto prostředí se odehrává příběh o moci, lásce, intrikách a naději. V roli dobyvačného babylónského krále Nabukadnesara se poprvé představí barytonista gruzínského původu George Gagnidze. Jeho domnělou dceru Abigaille znovu ztvárnila sopranistka Ljudmyla Monastyrska. V rolích Feneny, druhé Nabukadnesarovy dcery, a Ismaela, syna jeruzalémského krále, jejichž láska dovede překonat politiku, se představí Maria Barakova a Seok Jong Baek, přičemž jihokorejský tenor v této roli na prknech Metropolitní opery debutuje. Představení diriguje zkušený Daniele Callegari.

Jedno z nejvýraznějších děl světové opery se v přímém přenosu v rámci oceňované série MET: Live in HD vrátí do českých kin v sobotu 6. ledna 2024 v distribuci společnosti Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments