Collegium Marianum a Buchty a loutky uvedou v německém Halle premiéru Händelovy barokní opery s loutkami

Originálním propojením barokní opery a loutkového divadla je nejnovější společný počin renomovaného souboru Collegium Marianum a nezávislého divadla Buchty a loutky. Společné nastudování slavné Händelovy opery Acis a Galatea, v němž se na jedné scéně setkávají marionety v nadživotní velikosti s předními domácími i zahraničními sólisty a to vše za hudebního doprovodu barokního souboru, uvedou v premiéře již tuto sobotu 27. května v německém Goethe-Theater Bad Lauchstädt v rámci mezinárodního hudebního festivalu Händel-Festspiele Halle. Česká premiéra se uskuteční o několik dní později, 1. června v Ostravě, v rámci mezinárodního festivalu Janáčkův Máj. Pražské premiéry se představení dočká 26. listopadu 2017 v divadle ABC v rámci Barokních podvečerů Collegia Marianum.

Smutný milostný příběh Acise a Galatey se dočkal již mnoha podob, jen sám Händel jej zhudebnil hned třikrát. Děj vychází z řecké mytologie a libreto opery je založeno na Ovidiových Proměnách. Hudba této pastorální opery je hluboká a zároveň hravá, zobrazuje nejen lidské vášně, ale také přírodní živly, je tedy jako stvořená pro spolupráci souboru Buchty a loutky s orchestrem Collegium Marianum. „Naše první spolupráce na Cavalliho opěře La Calisto byla natolik inspirativní, že jsme se rozhodli pro další společný projekt. A tentokrát s jiným přístupem, který by vyzdvihnul snový a magický charakter mytologického příběhu, tak mistrně zhudebněného Händelem,“ popisuje Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum, a dodává: „Interakce mezi zpěváky a loutkami, scénické efekty spolu s vysoce výmluvnou Händelovou hudbou, slibují bezesporu nezapomenutelný zážitek.“

Hudebního nastudování se zhostila flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová, která zde uplatnila i své zkušenosti s barokní gestikou. Divadelní podobu režíroval Vít Brukner a Buchty a loutky. V rolích Galatey, Acise, Polyphema, Damona a Coridona se představí vynikající sólisté v čele se Sophie Junker, Benediktem Kristjánssonem, Patricií Janečkovou a Tomášem Králem.

Händel zkomponoval první verzi Acise a Galatey během svého působení ve službách vévody z Chandosu v jeho sídle Cannons Park v letech 1717–1718. Jednalo se o první Händelovo dramatické dílo v angličtině a bylo zřetelně ovlivněno anglickými pastorálními operami Johanna Ernsta Galliarda a Johanna Christopha Pepusche. Libreto Johna Gaye (jehož autorství však není zcela potvrzené) vychází z Ovidiových Proměn.

Projekt vznikl za podpory grantů MK ČR a HMP (Buchty a loutky), a ve spolupráci s Händel-Festspiele Halle v originálním anglickém jazyce s německými titulky.

Premiéra: 27. 5. 2017, Goethe-Theater Bad Lauchstädt , Halle, Německo
další uvedení: 28. a 29. 5. Goethe-Theater Bad Lauchstädt , Halle, Německo
Česká premiéra: 1. 6. 2017 KULTURNÍ CENTRUM COOLTOUR Ostrava (v rámci mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův Máj)
Dále: 7. 6. 2017 Zámecké divadlo Valtice (v rámci mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae )
10. 6. 2017 Concertzentrum Dortmund, Německo (v rámci mezinárodního hudebního festivalu Klangvokal festival)
Pražské premiéry se představení dočká 26. 11. 2017 v divadle ABC v rámci Barokních podvečerů Collegia Marianum.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]