Collegium1704: Bach vrcholný i překvapivý
V letošním roce uplyne deset lety od okamžiku, kdy začal psát svoji úspěšnou historii jeden z dnes nejuznávanějších světových souborů, specializovaných na hudbu 17. a 18. století – Collegium 1704. Během své existence na sebe tento orchestr a vokální soubor upozornili především přínosem k renesanci hudby Jana Dismase Zelenky.Na samotném začátku historie souboru byl však Johann Sebastian Bach, jehož velká vokálně instrumentální díla představilo Collegium 1704 v roce svého vzniku v rámci projektu Bach – Praha – 2005. Dnes patří pražský soubor k vůdčím bachovským interpretům a je pravidelně zván k účinkování na nejprestižnějších evropských festivalech zasvěcených odkazu J. S. Bacha. Vedle pozvání z nejprestižnějších – na Salzburger Festspiele, kde Collegium 1704 provede Bachovu Mši h moll, se v červnu tohoto roku se dostane ansámblu pod vedením Václava Lukse mimořádné pocty být rezidenčním souborem největšího z bachovských festivalů – lipského Bachfestu.
Celkem tři koncerty zazní v Lipsku v podání Collegia 1704 a program zahajovacího koncertu festivalu představí Collegium 1704 také pražskému publiku na koncertě konaném v rámci cyklu Hudební most Praha – Drážďany dne 13. února 2015 v kostele sv. Šimona a Judy. O den později pak tentýž program zazní také v drážďanském Annenkirche.
Kromě kantát reprezentujících vrcholné tvůrčí období J. S. Bacha (Bleib bei uns, denn es will Abend werden BWV 6 a Wie schön leuchtet der Morgenstern BWV 1) tvoří centrální bod programu Luteránská mše F dur BWV 233. Neobyčejně radostná hudba ozvláštněná originální instrumentací s využitím dvojice lesních rohů a hobojů da caccia uchvacuje svojí přímočarou spontaneitou a sdělností a představuje méně známou tvář Johanna Sebastiana Bacha. Václav Luks, umělecký vedoucí Collegia 1704 k tomu dodává: „Čtveřice luteránských mší, jíž je mše F dur součástí stojí tak trochu neprávem ve stínu Bachovy „Velké“ mše h moll. Svojí emocionalitou a svrchovaným mistrovstvím si však Mše F dur v ničem nezadá s těmi nejslavnějšími díly J. S. Bacha.“
Možnost porovnat na živo obě tato díla budou mít posluchači hned na velikonočních koncertech v Rudolfinu, na kterých bude ve dvou reprízách (30. a 31. března 2015) provedena právě Bachova Mše h moll. Právě tímto slavnostním koncertem Collegium 1704 oslaví deset let své existence. Pražské zimní koncerty uzavře 24. února provedení Mozartovy Velké mše c moll v Rudolfinu.
Foto C1704
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]