Concentus Moraviae končí koncertem Magdaleny Kožené ve Vídni

Hudební festival Concentus Moraviae v úterý završí slavnostní koncert ve Vídni. Ve zlatém sále Musikvereinu vystoupí festivalová patronka Magdalena Kožená se souborem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Zazní barokní repertoár, který právě vychází na novém CD u labelu Pentatone. Oznámila to Mária Žilecká z produkce festivalu, který každý rok přináší klasickou hudbu do mnoha měst a obcí na jižní Moravě a Vysočině.
Magdalena Kožená a Collegium 1704, Lípa Musica (foto Lukáš Marhoul)

Program v Musikvereinu je podle pořadatelů esencí letošní dramaturgie, která nesla podtitul Koncert národů a věnovala se hudbě období Vídeňského kongresu a národním hudebním školám. Finále letošního ročníku zároveň podle pořadatelů zahájí tradici koncertů česko-rakouského partnerství.

Festival Concentus Moraviae ve svém 24. ročníku nabídl přes čtyři desítky akcí, například na zámcích v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziřící, Lysicích a Valticích nebo na hradě Pernštejn. Klasická hudba změla také Třebíči, Hustopečích, Kyjově a Retzu v Rakousku. Přišlo přes 14.000 posluchačů.

Letošní dramaturgie byla společným dílem britského muzikologa a publicisty Tullyho Pottera a brněnské hudebnice a pedagožky Barbary Marie Willi. Pozvali více než dvacet smyčcových kvartet, například Borodinovo kvarteto, Jerusalem Quartet, Pavel Haas Quartet nebo Szymanowski Quartet.

Obrovský ohlas zaznamenala přednáška klavíristy Alfreda Brendela, tradičně vysoký zájem vzbudila celodenní hudebně-sportovní akce Hudba na kole, uvedla Žilecká v tiskové zprávě. Na příští rok pořadatelé chystají oslavy festivalového čtvrtstoletí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat