Concertino Praga 2022: O vítězi se rozhodne už 16. září

Desetičlenná mezinárodní porota v čele s houslistou Václavem Hudečkem bude mít před sebou v pátek 16. září 2022 nelehký úkol. Ze čtyř sólistů, kteří se probojovali do letošního finále, bude vybírat vítěze 56. ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Finálový soutěžní koncert se uskuteční od 19:00 hodin před diváky ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci festivalu Dvořákova Praha, sólisty bude doprovázet Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou.
Finalista soutěže Concertino Praga 2022 Filippo Lombardi  (zdroj Concertino Praga, foto Giorgio Zamboni)
Finalista soutěže Concertino Praga 2022 Filippo Lombardi (zdroj Concertino Praga, foto Giorgio Zamboni)

Historie soutěže již mnohokrát ukázala, že laureáty Concertina se vyplatí sledovat, protože o jejich úspěších člověk nejspíš ještě uslyší. „Napadá mě také jedna zajímavá paralela mezi houslisty Julianem Rachlinem a finalistou z roku 2020 Danielem Matejčou. Oba uspěli v Concertinu Praga, oba následně zvítězili v Eurovizní soutěži. Julian Rachlin krátce poté vyrazil na turné s dirigentem Lorinem Maazelem. Danielovi přejeme, aby se mu přihodilo něco podobného,“ uvádí Jan Simon, ředitel festivalu Dvořákova Praha, která je od roku 2020 spolu s Českým rozhlasem spolupořadatelem soutěže.

Všichni čtyři finalisté – houslistka Diana Chausheva (Bulharsko), klavírista Victor Vichev (Bulharsko), trumpetista Filippo Lombardi (Itálie) a houslista Richard Kollert (Česká republika) si pro svá soutěžní vystoupení připravili zajímavý a posluchačsky atraktivní repertoár. Na programu najdeme mimo jiné skladatele Josepha Haydna nebo Sergeje Rachmaninova.

Diana Chausheva (zdroj Český rozhlas)
Diana Chausheva (zdroj Český rozhlas)

„Finalisté se shodli, že vystoupení na pódiu si vždy užívají, dokonce pro ně představuje menší stres než ve studiu připravovat soutěžní nahrávku. Všichni čtyři rádi hrají před publikem, navíc se symfonickým orchestrem. Diváci v Rudolfinu se rozhodně mají na co těšit,“ přibližuje ředitelka Sekce uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu Kateřina Konopásková.

Richard Kollert (zdroj Concertino Praga)
Richard Kollert (zdroj Concertino Praga)

V mezinárodní odborné porotě usednou veličiny českého hudebního světa – houslista Václav Hudeček, klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Tomáš Jamník a klarinetista Irvin Venyš. Nebudou chybět ani porotci ze zahraničí, jmenovitě intendant Bamberských filharmoniků Marcus Rudolf Axt, trumpetista Sergej Nakarjakov, klarinetista Wenzel Fuchs, houslista Boris Brovtsyn a klavírista Pavel Gililov a jako zástupce Evropské vysílací unie Jana Orlická.

Úspěch v soutěži může stát na začátku příští hudební kariéry, ale laureáti získají ke svému umístění také zajímavé ceny. Odměnou pro vítěze je možnost pořídit profesionální nahrávku ve studiích Českého rozhlasu. Díky podpoře nadace Karel Komárek Family Foundation obdrží výherce stipendium ve výši 5 tisíc eur, soutěžící na druhém místě získá 2800 eur. Třetímu místu náleží stipendium ve výši 1700 eur, které věnuje společnost Bulb.

Victor Vichev (zdroj Concertino Praga, foto Petar Peshev)
Victor Vichev (zdroj Concertino Praga, foto Petar Peshev)

Novinkou letošního roku je i stipendium pro držitele čestného uznání 1. stupně od hudebního vydavatelství Bärenreiter Praha v hodnotě 700 eur. Tradičně také Concertino Praga podporují Nadace Bohuslava Martinů a Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, které udělují ceny spojené s finanční odměnou za mimořádné interpretace skladeb Bohuslava Martinů a současných autorů. Stejně jako loni bude také letos udělena Cena publika na základě hlasování diváků bezprostředně po skončení koncertu. Její vítěz obdrží stipendium 500 eur.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments