Concertino Praga 2024 nabídne dívčí finále
V týdnu od 6. do 10. května 2024 zhodnotila odborná porota nahrávky 35 mladých hudebníků z 15 zemí, kteří se přihlásili do letošního 58. ročníku soutěže Concertino Praga – Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže. Pořádá ji stejně jako v minulých letech Český rozhlas a Akademie klasické hudby pod patronací Evropské vysílací unie (EBU) a Karel Komárek Family Foundation.
Porota rozhodla o složení finálového kola, které je v letošním roce výhradně dívčí: klavíristky Anke Chen (Čína), Celinu Höferlin (Německo) a Noru Lubbadovovou (Česko) doplní houslistka Zoja Syguda (Polsko).
Nejpočetnější zastoupení v seznamu soutěžících měla podle očekávání Česká republika (10), déle následují Bulharsko (6), Rakousko (5) a Černá Hora (3), dva hudebníci reprezentovali Spojené státy a Čínu. Své zástupce v soutěži měly dále Švýcarsko, Německo, Srbsko, Itálie, Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Maďarsko a Jižní Korea.
Porotci se museli vyrovnat se zadáním, které otevřelo soutěž širokému spektru hudebních nástrojů. Z přihlášených nástrojů se nejčastěji objevovaly klavír, violoncello, klarinet, trubka, housle a hoboj, po jednom zástupci měly příčná flétna, lesní roh, fagot, akordeon, zobcová flétna, saxofon, trombon a kytara.
„Vzhledem k velmi široké skupině diametrálně rozdílných nástrojů nebylo posuzování v letošním ročníku soutěže Concertino Praga snadné,“ uvedl člen poroty pro první kolo soutěže, houslista František Novotný. „Jako porotce jsem měl při zvažování na paměti dlouholetou soutěžní tradici a respekt, kterému se Concertino Praga i v mezinárodním kontextu těší. Při pečlivém poslechu a bodování jednotlivých výkonů jsem se snažil do finále navrhnout nahrávky, které splňují nejvyšší technická i umělecká kritéria – s nadějí a vysokou pravděpodobností, že jejich mladí interpreti bez problémů zvládnou koncertní vystoupení s orchestrem. Doufám, že nahrávky, z nichž vzejdou letošní finalisté, budou v archivu soutěže patřit skutečně k těm nejlepším a jejich vynikající úroveň bude nesporná i při poslechu (dohledávání či historickém ohlédnutí) kdykoli v budoucnu.“
Porota zasedala ve složení Jana Brožková (hoboj, ČR), Lukáš Hurník (skladatel, ČR), Jiří Houdek (trubka, ČR), Lukáš Klánský (klavír, ČR), Pavel Kuzmichev (housle, Rakousko), František Novotný (housle, ČR), Matthias Schorn (klarinet, Rakousko).
Všechny finalistky vystoupí na veřejném soutěžním koncertu v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 14. září 2024. Každá z nich provede koncertantní skladbu pro svůj nástroj s doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Jejich výkony posoudí odborná porota, která bezprostředně po koncertu vyhlásí vítězku. Ta získá finanční stipendium ve výši 5.000 eur. Další v pořadí získají stipendia ve výši 2.800, 1.700 a 700 eur. Dále bude vyhlášena Cena diváků a Cena Českého rozhlasu, která je určena vítězce soutěže a spočívá v natočení CD s profesionálními technickými parametry ve studiích rozhlasu.
Finálový koncert bude vysílat Český rozhlas Vltava, který pokryje přímými přenosy nebo záznamy též následný Jihočeský festival Concertino Praga – cyklus koncertů laureátů soutěže v Bechyni, Třeboni, Jindřichově Hradci a Klokotech.
Porota dále oznámila jména soutěžících, kteří jsou dle výsledného pořadí nejen náhradníky finále soutěže, ale i účinkujícími na Talent Stage Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2024. Jsou jimi fagotista Levente Bubreg (Rakousko), klarinetista Matthew Stephen Hockaday (Česko), violoncellista Darin Lambrev (Bulharsko), akordeonista Viktor Stocker (Česko) a houslistka Lana Zorjan (Srbsko).
Zároveň byli zveřejněni nositelé speciálních cen soutěže. Cenu Rodinné nadace The Karel Komárek Family Foundation pro nejúspěšnějšího českého účastníka soutěže získala Nora Lubbadová. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal Matthew Stephen Hockaday. Cenu Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové získali Darin Lambrev a Zoja Syguda.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]