Cotatcha Orchestra uvede Ebony Concerto Igora Stravinského
Brněnský big band Cotatcha Orchestra, jehož album Bigbandová elektronika zvolili redaktoři Českého rozhlasu Jazz nejlepší jazzovou nahrávkou roku 2020 a byl i nominován na Cenu Anděl, se právě pro Ebony Concerto rozroste o kytaru, lesní roh, sólový klarinet a harfu. Dirigovat bude Pavel Šnajdr z Brno Contemporary Orchestra. Sólový klarinet bude hrát Lukáš Daňhel.
Jeden z nejslavnějších skladatelů 20. století, Igor Stravinskij, se ve své tvorbě inspiroval mnoha žánry od folkloru po jazz. Roku 1939 odešel do Ameriky. Právě jazz a osobnost Woodyho Hermana jej roku 1945 ovlivnil při psaní Ebony Concerto pro klarinet a jazzový band. Herman zpočátku nadšený nebyl, partitura se mu zdála neproveditelná, první provedení proběhlo 25. března 1946 v Carnegie Hall.
„Mám rád hudbu s přesahy do různých žánrů a propojování hudebníků z různých světů. To je případ Ebony Concerto, které Stravinskij napsal pro big band Woodyho Hermana. Nicméně jedná se vlastně o skladbu klasické hudby 20. století jen s víceméně jazzovým obsazením. Ebony Concerto je navíc na tuzemských pódiích uváděno jen velmi zřídka, návštěvníci se mohou těšit na ojedinělý zážitek,” říká kapelník Jiří Kotača.
Večer představí i další skladby spojené s osobností Thada Jonese a Woodyho Hermana. Sólových partů Jonese se ujme jeden z nejetablovanějších nizozemských trumpetistů Jan van Duikeren, který má na svém kontě spolupráci Candy Dulfer, Dr. Johnem, Joem Bonamassou, Lionelem Richiem a mnoha dalšími. Duikeren se do České republiky vrací po sedmi letech. Roku 2016 vystoupil spolu s New Rotterdam Jazz Orchestra na festivalu Jazz Goes to Town. Kromě jiného vystupoval a nahrával s Christianem McBridem, Michelem Camilo, s big bandy Boba Brookmeyera nebo Metropole Orkest aj.
Thad Jones (1923–1986) byl americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a člen orchestru Counta Basieho. Je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů všech dob a inovátorů big bandové hudby 2. poloviny 20. století, především díky svým nevšedním a nadčasovým harmonickým postupům i změnám instrumentace saxofonové sekce. Roku 1965 založil spolu s bubeníkem Melem Lewisem Thad Jones/Mel Lewis Orchestra. Objevil se na desítkách nahrávek. Spolu s Gilem Evansem či Stanem Kentonem, kterým se Cotatcha Orchestra věnovali v předešlých letech, spoluurčil cestu, kterou se big bandy začaly v dalších desetiletích ubírat.
Woody Herman (1913–1987) byl jazzový klarinetista, saxofonista a hudební skladatel. Vedl hned několik kapel s názvem The Herd, byl jedním z nejslavnějších kapelníků třicátých a čtyřicátých let. Také jeho jméno naleznete na nespočtu nahrávek, získal osmnáct nominací na Grammy, z nichž tři proměnil. Jeho jménem se nechal při výběru uměleckého jména inspirovat i režisér Woody Allen. Zajímavostí jsou i české stopy v osudech obou amerických skladatelů. Jonese i Hermana doprovázel český barytonsaxofonista, flétnista, aranžér a skladatel Jan Konopásek, s Thadem Jonesem vystupoval i slavný basista George Mraz.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]