Pražské jaro dnes nabídne operu Antonína Dvořáka Armida

Program festivalu Pražské jaro dnes v Národním divadle nabídne operu Antonína Dvořáka Armida. Jeho poslední dokončené dílo uvedou v nastudování dirigenta Roberta Jindry a režiséra Jiřího Heřmana. Sbor ND připravil Lukáš Kozubík. Inscenace je příspěvkem ND k oslavám nadcházejícího Roku české hudby.

Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Aleš Briscein jako Rinald (foto Zdeněk Sokol)
Antonín Dvořák: Armida, Národní divadlo v Praze – Aleš Briscein jako Rinald (foto Zdeněk Sokol)

Náročných pěveckých partů se v Národním divadle zhostí výrazní představitelé současné české a slovenské pěvecké scény. Roli Armidy ztvární Alžběta Poláčková, rytíře Rinalda Aleš Briscein, Ismena Svatopluk Sem, krále Hydraota František Zahradníček, rytíře Bohumíra Martin Bárta, poustevníka Petra Štefan Kocán, rytíře Svena Martin Šrejma, rytíře Ubalda Jan Šťáva, Muezína Radek Martinec a Sirénu Doubravka Součková.

Ačkoliv čtyřaktová opera Armida obsahuje typickou dvořákovskou milostnou či náboženskou lyriku a rozsáhlé dramatické pasáže s vysokou hudební dynamikou, je možné v ní podle některých hudebních odborníků vycítit i vliv Richarda Wagnera. Díky tomu klade velké nároky na své interprety. Motiv střetu islámu a křesťanství, obětování se a další morální dilemata jsou aktuální dodnes.

Po úspěchu Rusalky v roce 1901 se chtěl Antonín Dvořák věnovat tématu, které by bylo nadnárodní a mohlo zasáhnout co největší spektrum posluchačů. Našel ho v libretu Jaroslava Vrchlického na motivy eposu Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém. Příběh saracénské kouzelnice Armidy, která se zamiluje do křesťanského rytíře Rinalda v období 1. křížové výpravy (1096–1099), inspiroval řadu autorů. Dvořákova Armida měla světovou premiéru v Národním divadle 25. března 1904, nedlouho před autorovou smrtí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments